Baca Temizleme Nedir ve Neden Gereklidir?

baca-temizligi-yapan-adam

Biriken kurum, yağ ve pislikler bacaların zaman içerisinde dolup çekme kapasitelerinin azalmasına neden olur. Ayrıca baca temizleme ve temizletme tüm işletme ve oturma alanları için yasal bir zorunluluktur. Bacanın dolması halinde, yeterli çekme gücüne sahip olamadığı için geri tepme sureti ile zehirlenmelere neden olur. Ayrıca oldukça ileri boyutlarda patlamaların yaşanması da söz konusudur. Bu çalışmanın, alanında uzman teknik ekip ve ilgili baca temizleme servisi tarafından yapılması gereklidir.

Baca Temizliği Çeşitleri ve Uygulama Teknikleri Nelerdir?

Büyük mutfağa sahip olan işletme ve restoranların bacalarında geniş yağ tabakaları oluşur. Zamanla bu yağ tabakası alanı kaplar ve tıkanmaya yol açar. Bu tür mekânlarda yağlı kanal temizleme işleminin mutlaka yapılması gerekir. Odunla çalışan fırınlarda ise hızlı ve yoğun bir şekilde kurum birikir. Bu tür işletmelerde fırın baca temizlime tekniği ile profesyonel bir temizleme işlemi gerçekleştirilir. Günümüzde sobadan zehirlenme vakaları ne yazık ki her kış üzücü haberlerle karşımıza çıkıyor. Bunun nedeni ise tamamı ile baca temizliğinin yapılmamasından veya amatörce yapılmasından kaynaklıdır. Kurumlu baca temizliğinin profesyonel olarak olarak ilgili kurumlar tarafından yapıldığı yerlerde bu tür olayların yaşanması mümkün değildir.

Baca Raporu Nedir Hangi İşletme ve Binalar İçin Zorunludur?
Hedef önce insan sağlığını korumak ve bina ve işletmelerin güvenliğini sağlamaktır. Yangın, patlama ve zehirlenmelere karşı işletmeler baca temizliğini ilgili kurumlara yaptırmak ve bakım sonucunda kullanım izni ve güvenliğini gösteren baca raporu belgelerini kesinlikle almalıdır. Bu raporun olmadığı işletme ve binalar için cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. 2009 yılında çıkan bu yasa ile periyodik olarak bakım yaptırmak zorunlu olmuştur. Bakım teknikleri bina ve işletmelerin ısınma sistemlerine, mutfakların havalandırma sistemi ve kullanım amaçlarına göre farklı tekniklerde yapılmaktadır. Bu konuda 2012 yılından bu yana profesyonel hizmet veren Starbaca.com Avrupa standartlarında son teknoloji ile hizmetlerine devam ediyor.milligazete.com.tr

ADS
5/5 - (2 votes)
(Visited 99 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment