Laminant Parke

Laminant-Parke

Parke; yer döşemelerinde kullanılan doğal kaplama materyalidir. Laminat parke ise; overlay, dekor/desen tabakası, HDF ve balans kâğıdı olmak üzere dört ana maddenin bileşiminden oluşur. Böylece her bir katmanda bulunan levhalar parkenin dayanıklı ve iyi görünmesini sağlar.

Laminat Parkenin Katmanları

Overlay: Overlay katmanı, parkenin aşınma, çizilme ve ısı temaslarına karşı koruyan katmandır. Selülozik bazlı film tabakası olması ve içerisinde alüminyum oksit parçacıkları bulundurması sebebiyle parke için tam koruma sağlar.

Dekor & Desen: Bu katman parkenin görüntüsün nasıl olacağını belirler. Her türlü rengin ve desenlerin hayat bulacağı katmanda, kaliteli odun hammaddesi ile üst düzey teknoloji bir araya gelerek en parkenin desenini oluşturmasını sağlar.

HDF: E1 normlarına uygun olarak üretilen sağlam ve yüksek basınca karşı tam koruma sağlayan dirençli levha tabakasını oluşturur.
Balans: Balans kâğıdı, nem ve çarpılmalara karşı parkeyi koruyan katmandır.

Neden Laminat Parke Tercih Edilmeli?
Renk, doku ve desen bakımından birçok renk ve modeli bulunan Laminat parkeler, montajı ve bakımı çok kolay olan, ev ve iş yerlerine şıklık katan en dayanıklı kaplama malzemelerinden biridir. Darbelere, sıvı akıntılarına, temizlik maddelerine, aşınmaya ve güneş ışınlarına karşı dayanıklılık gösteren Laminat parke; leke tutmaması, anti alerjik olması, kimyasallara karşı dayanıklı olması, sigara – puro gibi yakıcı maddelere karşı korunaklı olması ve yerden ısıtmalı evlerde kolayca kullanılabilmesi sebebiyle çok pratik ve kullanışlı bir üründür. Rahat kullanım, kolay temizlik, şık bir görüntü ve kaliteli bir döşeme için Laminat parke tercih edilmelidir.

Laminat Parke Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev ve ofislerde sık görülen Laminat parkeler, ağaç-masif parkelere göre çok daha pratik olması sebebiyle tercih ediliyor. Laminat parke yaptırmaya karar verdikten sonra kişilerin, parke seçiminde dikkat etmesi gereken birtakım detaylar vardır. Öncelikle parke ihtiyacı belirlenmelidir. Ev zeminine mi yapılacak, iş-ofis zeminine mi? İç mekân mı dış mekân mı? Mekân ve zemin belirlendikten sonra buna yönelik incelemeler yapılmalıdır.

Laminat parke seçerken dikkat edilmesi gerekenler

ADS
  • Ofis zeminine döşeme yapılacaksa kalın parke tercih edilmelidir. Ev zeminine yapılacaksa eğer, daha ince parke seçilmelidir. Parkeler günlük insan trafiğine ve taşıyacağı ağırlık potansiyeline göre seçilmelidir. Evlerde genellikle 31. Sınıf parkeler kullanılırken ofislerde daha yoğun bir trafik olduğu için 32. Sınıf ve üzeri parke tercih ediliyor.
  • Renkler! Parke seçiminde göze hitap eden tek şey renkler olduğu için seçim yaparken modern ve ferah bir hava yakalanmalıdır. Koyu renkler, mekânı boğuk ve dar gösterirken aynı zamanda en ufak bir tozu dahi anında ifşa eder. Açık renkler ise zemini modern, ferah ve lüks gösterir. Minimal mekânlarda dahi açık renkler ferah bir hava verir
  • Parke döşenecek olan zemin düz ve pürüzsüz olmalıdır. Parkeler döşenmeden önce zemin ölçümü mutlaka yapılmalıdır. Parkeler döşenirken duvar diplerine süpürgelik mutlak suretle eklenmelidir.
  • Laminat parkelerin, 48 saat kadar öncesinden döşeme yapılacak olan mekânda bırakılması ve parkelerin mekân sıcaklığına göre genleşmesi sağlanmalıdır.
  • Laminat Parkelerin, ISO 9002 belgesine ek olarak parkeyi döşeyecek olan firmanın garanti belgesi olmalıdır.
  • Son olarak; parkeler döşendikten sonra temizlik parke temizliğinde kullanıma uygun malzemeler ile yapılmalıdır. Doğal bir temizlik için Arap sabunu ve sirke önerilir. Kullanılan bez toz tutmayan yumuşak dokulu mikro fiber bez olmalıdır.
(Visited 512 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment