Dekoratif Aynalar ile Çarpıcı Dekorasyonlar

aynali-salon

Salon dekorasyonu için dekoratif aksesuar kullanımı oldukça önemli, özellikle salon duvarları için seçilen tasarımların dekorasyona uyumlu olmalı ve görsel açıdan bir tarz katmalıdır. Dekoratif aynalar salon dekorasyonu için vazgeçilmez aksesuarlar şüphesiz, salonun tarzına uygun bir dekoratif ayna ile çarpıcı bir etki bırakabilirsiniz.

Aynalar dekorasyon tarihi boyunca her tarz evin duvarlarını süslemiş, bir çok farklı alanda hem dekorasyon hemde fonksiyon amaçlı kullanılmıştır. Günümüz dekorasyonlarına baktığımızda ister klasik ister yenilikçi çizgilere sahip mekanlarda dekoratif aynalar kesinlikle dekorasyona şık ve zengin bir görünüm kazandıran aksesuarlar olarak karşımıza çıkarlar.

Dekoratif aynalar ile salon dekorasyonu
Salonlar trafiği yoğun yaşam alanlarıdır yani ziyaretçisi çok, en fazla zaman geçirilen alanlar, bu anlamda salon dekorasyonu detaylı şekilde yapılmalı ve dekorasyon adına bir bütünlük sağlanmalıdır. Salon dekorasyonu için seçilen her parça gerek tasarımı gerekse renkleri ile salonun tarzına hitap etmelidir. Salon aynaları içinde aynı durum söz konusudur, seçilecek aynanın salonun tarzına uygun olup olmadığı çok önemli. Peki dekoratif aynalar ile salon dekorasyonu için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar neler ?

Öncelikle dekorasyona aynaları dahil etmeden önce bazı noktaları bilmek gerekir, bu küçük gibi görünün detaylar mekanda aynalar ile doğru etki bırakmak adına son derece önemlidir.

  • Ayna seçerken mekanın tarzı göz önünde bulundurulmalı,
  • Ayna kullanacağınız alanın büyüklüğü göz önünde bulundurulmalı,
  • Özellikle keskin hatlara sahip iç mekan dekorasyonları için köşeli ayna modelleri tercih edilmelidir.

Aynaların dekorasyona kattığı etkiler
Eğer yaşam alanlarınızda ayna kullanmak istiyorsanız seçeceğiniz aynaların mekanda yaratacağı etki konusunda bilgi sahibi olmalısınız ve bu etkilerden en iyi şekilde yararlanmanız gerekir. Aynaların etkileri nelerdir ?

Basit bir ayna modeli mekanda büyük farklılıklar yaratabilir, örneğin küçük mekanlarda kullanılan aynalar mekanı olduğundan daha büyük gösterir. Mekanın tarzına uyumlu bir ayna seçimi ile dekorasyonu daha zengin ve ihtişamlı gösterebilirsiniz.

Bunu da oku :  Salon Duvarlarını Dekore Ederken ...

Örneğin klasik ve avangard dekorasyonlarda ihtişamlı varaklı aynalar mekanda büyüleyici bir hava yaratır. Başka bir etkisi ise eğer aynaları pencere karşısında kullanırsanız mekanın daha aydınlık olacağını görebilirsiniz. Eğer aynalar tavanda kullanılırsa tavanın olduğundan daha yüksek göründüğünü göreceksiniz.

Salonda aynalı duvar dekorasyonu
Salon duvarlarını doğru şekilde dekore etmek adına en ideal aksesuarlar dekoratif aynalardır. Öncelikle salonu daha aydınlık gösterebilir doğru şekilde kullanıldığında. Pencere karşısı duvarlar için ayna kullanımı doğru bir seçim olacaktır. Diğer bir önemli detay ise salon aynalarının boyutlarıdır, burada ayna seçimlerinizi yaparken mutlaka salonun boyutlarına uygun bir tasarım seçmektir.

Örneğin çok büyük bir salonda küçük bir ayna duvarda yok olacaktır ve dekorasyona hiç bir etkisi olmayacaktır. Bunun tersini düşünürsek küçük bir mekanda çok büyük aynalar kullanmak göz yoracağı gibi hoş bir görüntü yaratmayacaktır.

Salon dekorasyonu için ayna seçerken hem salonun tarzını hemde kişisel zevkinizi göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu arada ufak bir ayrıntı ise çok köşeli bir dekorasyona sahipseniz yine köşeli aynalar kullanmalısınız. Yuvarlak hatlara sahip bir iç mekanda ise oval ayna kullanımı doğru bir seçim olacaktır.

Salon için seçeceğiniz ayna modellerinin dekorasyona uyumlu bir görünüm vermesi açısından çerçeve seçimlerinde dikkat olmalısınız. Klasik dekorasyona sahipseniz altın rengi yada varaklı aynalar kullanabilirsiniz, bu modeller salonda daha zengin ve ihtişamlı bir tarz yaratacaktır.

Galerimizde size ilham vereceğinizi düşündüğümüz Dekoratif Aynalar ile Çarpıcı Salon Dekorasyon örnekleri hazırladık. Hazırladığımız örneklerde aynaların salonda yarattığı farklılığı ve etkiyi rahatlıkla görebilirsiniz.

ADS
(Visited 555 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Dekoratif Aynalar ile Çarpıcı Dekorasyonlar

  1. faruk taşdelen

    evin kalitesini artırıyor. şıklık, zerafet katıyor aynalar.

Leave a Comment