Hurda ve Hurdacılık

Hurda ve Hurdacılık

Hurda
Hurda, kullanım dışında olan malzemenin posasıdır. Hurda birçok materyali içinde barındırabilir. Hurda türevleri olarak en yüksek değerli olanlar metal türevleridir.

Hurda genel olarak yeniden kullanılabilme özelliğini yitirmiş, işlevsel olarak bir değeri olmayan, miladı dolmuş bütün madde ve malzemelere verilen isimdir. Sanayi ve ekonomi açısından gelişmiş olan ülkelerde hurdalar yeni ürünler kadar değerlidir. Bunun sebebi ise genellikle recycle olarak bilinen geri dönüşüm işleminde kullanmalarıdır.

Hurda, kullanılan malzeme dışında olan malzemenin artığıdır. Hurda birçok maddeden oluşabildiği gibi birden fazla malzemeden de oluşabilir. Günümüzde en değerli hurda maddeleri ise metal hurdalarıdır. Hurda, işlevselliğini yitirmiş ya da kullanım ömrünü maddelerin geneline verilmiş olan isimdir. Hurdaların bu denli değerli olmasının sebebi, geri dönüşüm ve ayrıştırma işlemlerine tabi tutularak tekrar saniyede hammadde olarak kullanılabilmeleri olarak gösterilebilir. Bu durum hurdanın başlı başına bir piyasasının oluşmasına ve buna bağlı olarak devamlı değişen hurda fiyatlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Hurdacılık
Hurdacılık tanım itibarıyla, atıl duruma geçen cam, metal, plastik, kağıt vb. gibi geri dönüştürülebilir malzemelerin toplanması, ayrıştırılması ve bazı işlemler sonucunda tekrar ham maddeye dönüştürülmesidir.

Hurdacılık denildiğinde herkesin aklına farklı bir şeyler gelebilir. Fakat hurdacılık yani geri dönüşüm, hurda alıp satmanın çok ama çok ötesinde olan bir meslektir

Hurda çeşitleri kullanılan malzemeye göre alttaki gibi sınıflandırılmaktadır.
Maden-Metal Hurdaları: Demir-Çelik, Kablo, Kızıl, Tel, Bakır, Altın, Gümüş, Alüminyum, Kalay, Pirinç, Krom, Nikel vb.
Petrol Türevi Hurdalar: Plastik, Naylon, Polyester, Polietilen, Poliüretan, Elastomerler
Cam Hurdaları: Cam şişe, Kapı pencere camları, Aynalar vb.
Ağaç Ürün Hurdaları: Kağıt, Karton vb.
Elektronik Hurdalar: Bilgisayar Parçaları, Anakart, İşlemci, Laptop vb.
Diğer Hurdalar: Başka sınıflara girmeyen hurda çeşitleri,

Bunu da oku :  Boya terimleri sözlüğü

Hangi malzemeler hurda olarak değerlendirilir?
℧ Demir, çelik, bakır, kurşun gibi metaller
℧ Kağıt, plastik, kauçuk, cam ürünleri
℧ Polyester, eskimiş otomobil lastikleri
℧ Endüstriyel atıklar
℧ Otomotiv yedek parça hurdaları
℧ Ahşap tahta hurdaları
℧ Paslanmaz metaller hurda olarak nitelendirilir ve geri dönüşüme gönderilerek metallerin tekrar kazanılması amaçlanır.

Geri dönüştürülebilir maddeler nelerdir?
℧ Kâğıt
℧ Cam
℧ Alüminyum
℧ Plastik
℧ Piller
℧ Motor Yağı
℧ Bakır
℧ Demir
℧ Elektronik Atıklar
℧ Plastikler
℧ Piller
℧ Tekstil Ürünleri
℧ Ahşaplar
℧ Diğer Metaller
℧ Solvent Bazlı Atıkla

Türkiye’de En Çok Kullanılan Hurda Cinsleri
Dünyanın en büyük hurda üreticisi ABD ‘dir. Bu nedenle tüm dünyada ABD hurda sınıflandırması genel itibariyle kabul görmektedir. Türkiye’de çoğunlukla bu sınıflandırma sistemini kullanmaktadır. Altta Türkiye’de ABD sınıflandırma sistemine göre en fazla talep gören hurdaları görebilirsiniz.

HMS-I Hurda
Et kalınlığı minimum 6,35mm, maksimum parça ebatları 1524x610mm, yoğunluğu 0,8 m3, verimi %89 civarında olan işlenmiş demir çelik hurdalarıdır. Ağır izabe( içerisinden yabancı madde ve diğer elementlerin ayrıştırılması) hurdasıdır

HMS- II Hurda
Parça büyüklüğü en fazla 915×475 mm, yoğunluğu 0,7 ton/m3 siyah, galvanizli, işlenmiş demir çelik hurdalarıdır. Ağır izabe hurdasıdır

Değirmen Hurda
Otomobil, işlenmemiş HMS I+II, paket ve saç orijinli, kırpılmış, manyetik olarak ayrıştırılmış hurda cinsidir. Yoğunluğu 1-1,1ton/m3, verimi de Elektrik Ark Ocaklarında yaklaşık %91 civarındadır.

Paket Hurda
Galvanizlenmemiş demir çelik hurdalarının, hidrolik olarak sıkıştırılıp, paket haline getirilmesi ile elde edilen hurdalardır.

Dünyamızda bu hızda madenlerin tüketildiğini düşünürsek çokta uzak olmayan bir gelecekte kaynakları kurutacağız. Bu nedenle geri dönüşüm kültürü bireyden-aileye, aileden-topluma kadar tüm kafalara kazınması ve hatta ders olarak okullarımızda yer alması gereken bir konudur.

Bunu da oku :  İnşaat Teknik Terimler Sözlüğü

For english; Scrap
Scrap consists of recyclable materials left over from product manufacturing and consumption, such as parts of vehicles, building supplies, and surplus materials. Unlike waste, scrap has monetary value, especially recovered metals, and non-metallic materials are also recovered for recycling.

5/5 - (5 votes)
(Visited 160 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment