Masif Parke

Masif Parke

Masif parke bilinen en şık ve zarif döşeme alternatiflerinden birisidir. Fakat doğru bilinen bazı yanlışlar nedeniyle birçok kullanıcı masif parkeden uzaklaşmaktadır. Öncelikle masif parke nedir sorusu ile başlayalım. Masif parke; uygun ağaçlardan 16-20 santimlik kalınlıklarla kesilmiş, fırınlanmış döşeme malzemesidir. Masif parke ahşabın kimyasal yapısına herhangi bir müdahalede bulunulmadan doğal yapısı korunan ahşap yer kaplama malzemesidir. Çeşitli ebatlarda üretilebilen masif parkenin yüzeyleri düzgün, yan ve uç taraflarında ise birbirleri ile birleşmeyi sağlayan zıvanalar bulunmaktadır.Burada belirtmek gerekir ki masif parke lamine fark, lamine parkenin PVC malzeme ile kaplanmış ince ağaç malzeme olmasıdır.

Masif parkenin özellikleri ise:

  • Doğaldır
  • Sağlıklıdır
  • Estetiktir
  • Sıcaktır
  • Uzun Ömürlüdür
  • Ses ve ısı yalıtımı mükemmeldir
  • Çevre dostudur

Masif parkenin ilk kurulum maliyeti yüksek olsa da, uzun dönemde maliyeti en düşük döşeme alternatifidir. Doğru bir şekilde döşenmiş ve bakımları yapılmış bir parke zemin yüzlerce yıl dayanabilir. Dolmabahçe yada Topkapı sarayında görülebilen orijinal parkeler örnek olarak gösterilebilir. Diğer döşeme alternatifleri ise 10-20 yılda bir değişime ihtiyaç duyarlar. Bu da masif parkenin ömrü boyunca diğer malzemelerin defalarca değişime uğraması sonucunu doğurur. Oysa masif parke sistre cila süreci ile yepyeni bir görünüme kavuşur.

Döşeme söz konusu olduğunda diğer tüm alternatifler gibi masif parkenin de sadece elektrik süpürgesi ile temizlenmeye ihtiyacı vardır. Islak paspaslamadan uzak durulduğu, yere dökülen sıvılar hızla kurulandığı müddetçe ahşap sapasağlam kalacaktır. Belirli aralıklarla, özellikle parke mat görünmeye başladığında, üreticinin tavsiye edeceği bir cila ile hızlı bir cilalaMasif Parke Hakkında Herseyma yeterli olacaktır.

Tüm döşeme alternatiflerinin üst yüzeyleri aşınır ve çizilme ile karşı karşıya kalır. Fakat bu çiziklerin çoğunluğu üst cila katmanı ve boyada oluşur. O nedenle kendinizin dahi uygulayabileceği kısa bir zımpara cila uygulaması ile sorun çözülür. Oysa diğer alternatif malzemelerde tamir söz konusu değildir.

Masif parke doğal olması nedeniyle doğaya en dost döşeme ürünüdür. Sökülüp atılması durumunda dahi doğaya zarar verecek hiç bir madde içermez. Ülkemizde orman ürünlerinin yönetilen ormanlardan yenilenebilir şekilde elde edilmesi nedeniyle de diğer malzemelerden ayrılır. Her 10 ila 20 sene de bir plastik ve petrol türevi içeren malzemeleri doğaya atmaktansa, yenilenebilir ormanlardan elde edilmiş yüzlerce yıl dayanabilen masif parkeler doğanın gerçek dostudur.

Masif parke evinize çok büyük değer katar. Şık ve zarif bir yapıya sahip olan masif parke evinizi daha iyi bir fiyata ve daha hızlı satmanızı sağlar.

(Visited 77 times, 1 visits today)

bunlara da baktılar

Leave a Comment