Banyo İçin Batarya Modelleri

banyo-bataryasi

Evin bütün odalarında olduğu gibi banyo dekorasyonları da özenli bir çalışma yapılması gereken dekorasyonlardır. Bir banyonun iç dizaynı yapılırken dikkat edilmesi gereken bir çok detay ve unsur vardır. Bu unsurların başında renk, uyumluluk, estetik, zariflik ve tüm ihtiyaçlara cevap verebilmesi gelir. Yapılacak olan dekorasyon planı bu önceliklere cevap verebilmesi halinde keyifle ruhunuzu dinlendirebileceğiniz ferah bir banyoya sahip olabilirsiniz. Aksi durumda ne kadar emek sarf ederseniz edin banyonuz tam anlamı ile ihtiyaçlarınıza cevap veremeyecek, havasının ağırlığı ile sizi dinlendirmek yerine mental olarak daha fazla yoracaktır. Bu nedenle banyonuzu kişisel zevklerinize göre dekore ederken yapmanız gereken her detaya özenle eğilerek dekore etmek ve dekorasyon içerisinde tüm detayların uyumlu olmasını sağlamaktır. Banyo içerisinde yer alan ana unsurların yanında banyo muslukları, duş alanları, tesisatlar gibi detaylara pek önem verilmez. Ancak bu detaylar banyonuzun dekorasyon düşüncesini, fikrini ortaya koyan detaylar olduğundan özen gösterilmesi gerekir. Peki banyonuza musluk seçerken, veya banyonuz için en ideal musluk türünün ne olduğu konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz ?

Banyolara gelen tesisatların çıkış noktası olan banyo muslukları, hem banyonuzun dekorasyonunu görsel olarak daha iyi seviyelere çıkaran hem de ıslak hacim olan duş bölümünün kendi içerisinde estetik bir çizgiye sahip olmasını sağlayan unsurlardır. Musluk seçimi yapmak için öncelikle banyo dekorasyonumuzun estetiği, zarafeti göz önüne alınmalı, banyomuzda kullandığımız lavabo, lavabo dolabı, lavabo şekli, deseni, görselliği gibi detaylara uygun musluklar seçmek zorundasınız. aksi durumda estetik ve şık bir lavabo takımının içinde sapsarı parıldayan bir çeşme gibi insanı musluktan soğutan bir musluğa sahip olabilirsiniz. Bu nedenle yapmanız gereken lavabo takımına uygun renkte bir musluk seçmek veya banyonun genel rengine uyumlu olan renkte bir musluk seçmek, standart parlak paslanmaz krom renginde bir musluk seçerek musluk seçimini tamamlamaktır. Bu özellikler dışında musluk seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta musluğun modern, standart, geleneksel, antika, retro, klasik gibi çeşitlerinden hangisini seçmek, bu modellerden birini seçerken nelere dikkat etmek, dekorasyonuma göre tercih etmem gereken musluk modeline nasıl karar vermektir.

Bunu da oku :  Çilingir

Bu konu diğer hususların önünde yer alan önemli bir konudur. Öncelikle banyonuzu nasıl dekore etmek istediğinize karar vermelisiniz. Eğer banyonuzu sade bir düzende minimalist bir şekilde dekore edecekseniz yapmanız gereken standart veya klasik bir musluk modeli seçmek, renk olarak zevkinize uygun bir renk, seramik kaplanmış bir musluk veya standart parlak krom rengine karar vermektir. Bu şekilde banyo dekorasyonunuz görsel açıdan uyumlu olacaktır. Eğer banyonuzu modern bir şekilde dekore edecekseniz musluk yerine küçük bir musluk pompası kullanılan ve lavabonun arka tarafından ortasına doğru su fışkırtarak görsel bir şelale oluşturan lavabo modellerinden tercih edebilir ve banyonuzu daha hoş bir dekorasyon ile dekore edebilirsiniz.

Bir başka dekorasyon fikri olan nostaljik dekorasyon fikrinden hoşlanıyorsanız banyonuzu geleneksel Türk hamamı şeklinde dekore edebilir, banyo musluğu olarak hamamlarda kullanılan geniş ve işlemeli kanatçıklara sahip sarı bakır veya pirinçten yapılmış iri musluklar tercih edebilirsiniz. Bu sayede banyonuz tam manası ile Türk hamamı konseptinde dekore edilmiş olacaktır. Musluk seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalar ise; kullanacağınız bağımsız lavabo, ayna uyumuna uyumlu bir musluk seçmek, banyo dekorasyonu içerisinde göze batmayan, göze hoş gelen, baktığınızda lavabo bölümünü hoş ve şık gösteren bir musluk seçilmelidir. Ayrıca musluk seçiminde ihtiyaç duyulan su miktarına göre de musluk seçebilirsiniz. Musluktan fazla su akmasını istiyorsanız ağız çapı büyük olan bir musluk seçmeli, eğer suyun bir ip gibi akmasını istiyorsanız daha küçük ağızlı, şık bir desen sahip musluk seçmelisiniz. Banyo dekorasyonları içerisinde önemsiz bir ayrıntı gibi düşünülse de musluk seçimleri banyo görselliği açısından çok önemlidir.

Banyo dekorasyonlarında sadece iç konsept ön planda tutuluyor olsa da musluk ve tesisatlar da iç konsept parçaları olduğundan dikkatli seçimler yapılmalı, iyi bir araştırmadan sonra musluk temin edilmelidir. Musluk seçimi ve banyo dekorasyonuna adapte edilmesi ile ilgili olarak homify banyo dekorasyon örneklerinin yer aldığı sitemizi ziyaret ederek örnek uygulamaları banyonuza uyarlayabilirsiniz.

Banyonuzu sade bir şekilde ve minimalist düzende dekore etmek istiyorsanız veya etmişseniz musluk seçiminizi de minimalist düşünceye uygun olarak seçmelisiniz. Seçeceğiniz musluk sade, gösterişsiz klasik bir musluk olabileceği gibi, lavabonuzun görselliğine hitap eden küçük, zarif ve şık bir musluk da seçebilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta banyonun sadeliğini bozmayan, görselliğe katkı da bulunan bir musluk seçimi yapmanızdır. Örnek resimde yer alan banyo dekorasyonu çok sade bir şekilde yapılmış, duş kabini, lavabo, ve wc den oluşan bir banyo olduğu için basit ve sade bir musluk seçilmiş ve dekorasyon tamamlanmıştır.

Klasik musluklar

Banyo dekorasyonunuz klasik bir dekorasyon düşüncesine dayanıyorsa yapmanız gereken klasik bir musluk modeli seçmek ve banyo dekorasyonunuzun görselliğini bozmamaktır. Bu sayede hem banyonuz için ideal musluk seçimini yapmış olacaksınız hem de klasik bir dekorasyon içerisine en uygun musluğu tercih etmiş olacaksınız. Örnek resimde yer alan lavabo da yer alan klasik musluk klasik bir şekilde düzenlenmiş olan banyonun estetiğini bozmamış ve görselliğine katkıda bulunmuştur.

Bunu da oku :  Teras Dekorasyonunda Aydınlatma Elemanlarının Seçimi

Retro tarzı
Retro hayatımızın her alanında olduğu gibi dekorasyon alanında da çok yer tutan ve ev hanımları tarafından çok sevilen bir dekorasyon düşüncesidir. Ev hanımları her ne kadar moderne olan tutkularını dizginleyemeseler de geçmişe olan özlemlerini de dindiremezler. Bu nedenle evlerinin bir köşesinde mutlaka retro tarzı dekore ederek bu özlemlerini bitirmek isterler. Bu şekilde dekore edilen alanlardan biri de banyolardır. Banyoları retro tarzında dekore ediyorsanız yapmanız gereken retro tarzına uygun bir musluk seçmek ve banyoda kullanmaktır. Örnek resimde yer alan musluk ve lavabo retro tarzında dekore edilmiş banyo içerisinde çok şık ve çok zarif durmuş.

Geleneksel musluk
Banyomuzu geleneksel bir şekilde dekore etmiş ise yapmamız gereken geleneksel ve tipik bir musluk seçmek ve banyo da kullanmaktır. Bu sayede hem banyonun geleneksel dekorasyonunu bozmamış hemde geleneksel düşüncesini banyomuzda tam anlamıyla yaşatmış oluruz. Örnek resimde sade ve geleneksel bir lavabo kullanılarak banyo dekore edilmiş, geleneksel düşünceye uygun bir geleneksel musluk seçilerek banyo dekorasyonunun görselliğinin ve sadeliğin doruk noktasına ulaşması sağlanmış.

Banyonuzu çok renkli veya bir kaç rengin ağırlıklı olarak yer aldığı bir şekilde dekore ederseniz geleneksel veya klasik musluklar bu renklilik içinde sırıtacaktır. Bu nedenle yapmanız gereken renkli, dış yüzeyi renkli alaşım kaplı, seramik kaplı musluklar seçerek hem renkler ile uyumlu hem de tekil olarak görsel ve zengin içerikli bir musluk seçip dekorasyon ile uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Eklektik tip musluklar

Musluk seçimi yaparken aykırı düşüncelere sahip biri olarak yapmanız gereken standart dışı ve farklı musluklar seçmek, banyonuzda aykırı havayı yaşatmaktır. Örnek resimde duvar tip bir musluk uygulaması yapılmış, lavabonun görselliği bozulmadan şık ve farklı bir musluk uygulaması yapılmış. Bu sayede banyonun tam anlamıyla aykırı ve farklı olması sağlanmış.

5/5 - (8 votes)
(Visited 969 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment