Çelik Kapı

celik-kapi

Çelik kapı saç ve çelik maddeleriyle desteklenerek sağlamlaştırılmış, dış etkenler [hava,nem,yangın] etkilenmeyen ve darbe,zorlama gibi etkenlerle açılması zor kapılardır.

– Çelik kapı kilit ve anahtar sistemine bağlı olarak oldukça güvenlidir. Hırsızlık olaylarına karşı evinizin güvenliğini sağlayan sağlam bir kalkandır.
– Çelik kapılar estetik yönden göze hitap eden bir üründür.

– Çelik kapı yanmaz ; aksine alev ve dumanların dışarıya vurmasını engeller.

– Çelik kapı malzeme kalitesi ve üretiliş özellikleriyle kolay kolay bozulmaz

Çelik Kapıda Olması Gerekenler
Her çelik kapıda; güvenliği arttırmaya yönelik ‘keyfi’ aksamlar ya da zaman zaman bakım isteyen ‘zorunlu’ aksamlar vardır.

Kapı dürbünü:
Kapınızı açmadan önce, kapınıza gelen şahsı görmenize yarar. Bu şahısı tanıyıp tanımamanız sizin kapıyı açıp açmama konusunda karar vermenizi sağlar. Öncelikle irdelenmesi gereken konu şahsın kapınıza kadar gelme aşamasıdır. Kapı ziliniz çaldığında, hemen her evde bulunan diafon denilen konuşma cihazını kullanarak apartman giriş kapısındaki şahsın kim olduğunu belirlersiniz. Bu şahıs tanıdığınız dost, akraba ya da bildiğiniz bir komşunuzsa kapı otomatiğini kullanarak şahsın apartman sınırlarına girmesine izin veririsiniz. Değilse ne olursa olsun şahsı içeri almaktan kaçınmanız gerekir.

Tanımadığınız halde eğer kapınızı açarsanız, sizi dünyadaki hiçbir çelik kapı bu durumun yaratacağı sonuçlardan koruyamaz. Siz kapınızı herkese açarak çelik kapının ilk prensibi olan güvenlik ilkesini yerle bir ediyorsunuz demektir.

Gizli Kelepçeler ve Kapı Zincirleri:
Yapılan araştırmalar şunu ortaya koymuştur ki; çelik kapı kullanıcılarının, dürbünden bakıp gelen şahsı tanımamadıkları halde, kapılarını bu insanlara açma nedenleri; çelik kapıların arkasına yerleştirilen bu zincir ve ‘gizli kelepçe’ diye tabir edilen materyallerdir. Aslında son derece masum amaçlarla oraya yerleştirilen bu materyaller bazen ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Bunu da oku :  Mermer

Bu materyalin birinci amacı; eğer küçük çocuğunuz varsa kapıyı açmamasını sağlamaktır. İçerden bir güvenlik için uygulanabilecek bir aksamdır yani bunlar. Ancak bir çelik kapıcı olarak çelik kapı sahiplerine defalarca belirttiğimiz şu hususu tekrar hatırlatmak da fayda var. Çocuk için zincir ya da gizli kelepçe taktırmak yerine kapınızı evdeyken de kilitli tutmanız en sağlıklı yöntem olacaktır.

Menteşeler:
Menteşe kapı kanadını, duvara monte edilmiş olan kasaya bağlayan aksamdır. Bazen müşterilerimiz kapılarından ses gelmesinden ya da gıcırtıdan şikayet ederler. İşte o ses ve gıcırtının kaynağı bu menteşe dediğimiz aksamdır. Öyle bir durumla karşılaştığınızda, babaannelerimizin yöntemini kullanıyoruz: menteşeleri yağlıyoruz.

Fitil:
Fitil olarak adlandırdığımız plastik malzeme kapı örtülürken kapı kanadının, kapı kasasına hızlı bir çarpmayla temas etmesini ve bundan doğabilecek aşınma ve gürültüyü ortadan kaldırır. Fitil, dışardan gelebilecek gürültüyü ve ısı değişimini engeller. Fitiliniz eskiyip değişmesi gerektiğinde bunu kendiniz yapabilirsiniz.

Kapı Tokmağı:
Arzuya bağlı bir aksesuardır. Kapı Kulpu: Arzuya göre belirlenen oldukça geniş bir zevk profili olan zorunlu aksesuarlardır.

Çelik Kapı ahşap ya da mobilya kaplaması:
Kapıcınız seçtiğiniz kaplama ya da ahşabın türüne göre size bu konuda uyarıda bulunacaktır. Bu kurallara uymanız kapı kaplamanızın ya da ahşapsa ağacın ömrünü uzatır. Genellikle kaplamalar için ılık sabunlu su uygulaması geçerli iken, konu ahşaba geldiğinde badem yağı, hint yağı gerekebilir.

İyi Bir Çelik Kapı Nasıl Olmalı
İyi bir çelik kapıda olması gerekenleri aşağıda sıraladık. Satıcı firmaya kapının özelliklerini sorup aşağıdakilerle kıyaslama yapabilirsiniz.

  • Kasa sac kalınlığı en az 2mm. olmalı.
  • Kanat içi çelik sacı en az 1.5 mm. veya 2.mm olmalı.
  • Barel ağzı delinemez zırhlı olmalı. Bu zırh, kilidi çevreler, kapıya sonradan da taktırılabilir.
  • Kanat kalınlığı en az 8 cm. olmalı.
  • Ayrıca kapının teşhirine bir göz atın. Kaliteli bir kapı kapatılıp açıldığından kapının ağırlığı hissedilir.
Bunu da oku :  Hırdavat Nedir?

Kilitler:
Kilidin kalitesi önemli. (Kale kilit ya da eşdeğer kalitede bir kilit kullanmalı. Çelik kapılarda kilitler 3lü, 6lı, 14lü veya kancalıdır. 14 lü kilit veya içten kancalı kilit iyi bir seçimdir.

Görünüm:
Genel olarak kapılarda toz boya veya çatlatma selülozik boya kullanılır. Selülozik boya daha dayanıklıdır ve çatlatma görünümündedir.
Ayrıca kapınınn kasası ile kanadının renginin aynı olması daha iyi bir görünüm oluşturur. Kaliteli kapıüreticileri bu uyuma özen gösterir.

(Visited 101 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment