Su Kaçağı Tespiti ve Tamiri

Su Kaçağı Tespiti ve Tamiri

Tavandan damlayan su, rutubet, kötü kokular gibi bugün varlığı ile günlük hayatımıza devam edebileceğimiz sorunlar ileride çok daha büyük sorunlar açarak karşımıza gelecektir. Bu nedenle su kaçağı bulma ve tamiratı oldukça önemli bir konudur.

Su Kaçağı Nedir?
Kuyulardan ya da kaynaklardan çekilen temiz suyun sağlıklı bir şekilde kullanım yerlerine iletilmesini, kullanılan kirlenmiş suyun toplanarak bina dışında çıkartılmasını sağlayan boru ağına sıhhi tesisat denir. Sıhhi tesisat, kendi içinde de farklı ağlardan oluşur. Genel olarak iki bölüme ayırabiliriz.

Temiz su tesisatı: Soğuk su tesisatı ve sıcak su tesisatı bölümlerinden oluşur. Temiz suyun temini, depolanması, ısıtılması, yumuşatılması, basınçlandırılması ve dağıtılması konularını içerir.
Atık su tesisatı: Bina içi atık su tesisatı, bina dışı atık su tesisatı, yağmur suyu tesisatı bölümlerinden oluşur.

Su Kaçağı Tesbiti
Evlerimizde iş yerlerimizde Su kaçağı can sıkan zor bir problemdir. Ev, ofis, işyeri gibi alanların hepsinde su kaçağı sorunu ortaya çıkar. Su kaçağı sorununda önlem alınmazsa binalarda daha büyük sorunlar meydana gelir. Bu nedenler su kaçağı tespiti önem taşımaktadır. Su kaçağı çoğunlukla duvarda kabarmalar, su sızması , tavanda ıslaklık belirtileri gösterir. Bazen duvarlarda su sızıntısının kalıntısı olarak küf oluşur. Su kaçağı bazen faturaya da yansır. Su kaçağı bulunurken birçok yöntem kullanılır. Fakat bu yöntemlerin uygulaması farklıdır. Önceden su kaçağı bulmak için belirli yerleri kırmak gerekirken yeni makinelerle hiçbir yeri kırmadan su kaçağı tespiti yapabilmekte. Gizli yada açık su kaçaklarının hepsi artık kolayca bulunabiliyor.

Elektronik modern cihazlar sayesinde hiçbir yeri kırmadan su kaçağının tespiti yapabilmekte. Su kaçağı tespiti yapılırken elektronik ses dinleme cihazlarıyla tespit yapılır. Böylece su sızan boru tespit edilerek diğer borulara zarar vermeden düzeltme uygulanır. Ekipmanlar ve uzman tesisatçılar sayesinde su kaçağı tespiti kolayca yapılır ve su sızıntısı büyük bir sorun olmaktan çıkar. Ayrıca yapılan su kaçağı onarımı garantilidir . Robotlar ve nem ölçerler yardımıyla su kaçağı sorunu kolayca çözülmektedir. Kırmadan su kaçağı tespiti artık çok daha kolay.

Bunu da oku :  Temiz Su Tesisatı

Su Kaçağının Nedenleri
Eski yapılarda meydana gelen su kaçakları genel olarak zamana bağlı yıpranma ya da kullanım sıklığı nedeni ile tıkanma nedeniyle meydana gelirken; yeni binalarda da oluşan su sızıntılarının temel nedeni ise malzeme kullanımı ya da montaj hatasıdır.
Genel olarak sebepleri şu şekilde özetlenebilir:
~ Su borularının kullanım alanına uygun olmaması ya da kalitesiz olması
~ Sıhhi tesisat montajı sırasında yapılan hatalar
~ Daha önce yaşanılan bir tıkanma
~ Yüksek basınç,
~ Paslanma,
~ Zamana bağlı deformasyon, çürüme

Su Kaçağı Bulma Yöntemleri nelerdir?
1. Kırarak Kaçak Bulma Yöntemi
2. Termal Kamera Yöntemi
3. Kamera Görüntüleme Yöntemi
4. Gaz İzleme Yöntemi
5. Boyalı Su Kullanarak Kaçak Bulma Yöntemi
6. Akustik Dinleme Yöntemi
7. Kimyasalla Kaçağı Kapatma Yöntemi
8. Nem Ölçme Yöntemi

Su Kaçağı Olduğu Nasıl Anlaşılır?
1. Duvarda veya tavanda ıslaklık, kabarma ve dökülme varsa
2. Su faturanız hiç olmadığı kadar yüksek geliyorsa
3. Parke ve fayanslarda su birikiyorsa
4. Kombinin suyu sürekli eksiliyorsa
5. Su saati dönmeye devam ediyorsa
6. Tavanda rutubet beliriyorsa
7. Fayans aralarında küflenme oluşuyorsa

Gizli tesisat sızıntıları
Sızıntıların giderilmesi bazen yüksek düzeyde profesyonel tesisatçı gerektirebilir. Bir kaçak bulmak çok zor olabilir ve kaçaklar tespit edilmeden uzun süre var olabilir. Ve bu, ahşap, alçıpan, ayrıca iç malzemeler, halılar vb.Neden malınıza zarar verebilir.

Peki gizli sıhhi tesisat sızıntılarını nasıl tespit edersiniz?
Var olduklarını bile bilmiyorsanız, onlarla nasıl bir şeyler yapmalısınız?

Aşağıda, evinizde bir yerde gizli bir sızıntı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak yerlerin ve aranacak şeylerin kısa bir listesi bulunmaktadır:
• Su sayacınızdan okumalar – su tüketimi normalden çok daha yüksektir.
• Hiçbir şey açılmadığında akan suyun sesini duyarsınız – (tuvalet çalışıyormuş gibi yumuşak ses).
• Bu yere hiçbir şey dökülmediği zaman yerde nem ve nem hissedilir.
• Temelinizdeki çatlakları fark etmeye başlarsınız, bitkiler evinizin etrafında düzensiz büyür veya bahçedeki zeminde bir değişim görürsünüz.
• Zeminden, duvardan veya kanallardan çıkan hoş olmayan küf, nem ve küf kokusu veya kanalizasyon kokusu.
• Bahçenizdeki ıslak alanlar veya durgun su (sulama sistemini veya su besleme borusunda sızıntı olduğunu gösterebilir).
• Tavan, zemin veya duvarlarda ıslak noktalar.

Bunu da oku :  Banyo İçin Batarya Modelleri

Gizli bir sızıntıya sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, profesyonel bir sızıntı tespit uzmanından yardım almanız önerilir.

Tüm uzmanlar gizli sızıntıları bulmakta iyi değildir ve tüm tesisatçılar sızıntı uzmanalrı kadar sızıntıda iyi değildir.

Duvarlarınızda, tavanlarınızda ve zeminlerinizde gereksiz delikler açmadan kaçak kaynağının yerini önemli ölçüde daraltabiliriz. Bu, uzun yıllara dayanan deneyime ve daire ve evlere boru döşemenin çeşitli yollarının, iç ve dış mühendislik iletişiminin düzenlenmesinin çeşitli yollarının derinlemesine anlaşılmasından kaynaklanmaktadır.

Sızıntı tespit edildikten sonra, onarımın duvar, tavan veya zeminde delme delikleri gerektirdiği belirlenirse, endişelenmeyin, her şeyi dikkatlice ve mülkünüze en az zarar vererek yapılmasını sağlayın.

Sızıntıların kaliteli bir şekilde onarılmasını garanti edilmesini isteyin, bu nedenle bir sızıntının onarıldıktan sonra tekrar meydana gelmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmasın.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti
Makineyle su kaçağı tespiti sağlığınız için tehlike olabilecek şeyleri ortadan kaldırırken sizi birçok yükten de kurtarıyor. Üstelik bu yöntem oldukça az zaman alıyor.Su kaçağının tespiti için birden fazla cihazdan yararlanılabilir.
~ Elektromanyetik amfi cihazı
~ Görüntüleme cihazı
~ Elektro akustik dinleme cihazı
~ Elektromanyetik su tesisatı bulma cihazı
~ Termal kameralar

Bu Cihazlardan Neden Faydalanılır?
Su kaçağı tespiti için farklı yöntemler kullanılabilir. Bilinen en eski yöntem, gözlem yöntemi ile su kaçağını tespit işlemi olmasına rağmen kaçağın temiz sudan mı yoksa pis yani atık sudan mı oluştuğu bu yöntemle kolay anlaşılamaz. Bu sebeple yeni nesil teknolojiler sayesinde su sızıntısının kaynağı çok daha hızlı, ekonomik ve hasar oluşturulmadan uzman tesisatçılar tarafından tespit edilebilir

Su Kaçağı Tespit Aşamasında Herhangi Bir Tadilat Oluyor mu?
Tespit esnasında teknolojik cihazlarımız sayesinde kırma, dökme, hatta gürültü yapılmaz, kısa sürede su kaçağının yeri noktasal olarak bulunur. Günün her saati tespit işlemi yaptırabilirsiniz. Tespit aşamasında tadilat türü bir işlem yapılmaz

Bunu da oku :  Kanalizasyon Açma, Tıkanıklık Açma

Erken kaçak tespitinin faydaları
İlk, hatta dolaylı işaretlerden hemen sonra kaçak tespit hizmetini aradığınızda, büyük faydalar elde edersiniz.

Su kaçaklarının erken tespiti, evinize veya binanıza zarar vermeden önce bile, su kaçağı sorununa hızlı bir şekilde yanıt vermenize ve gelecekteki onarım ve restorasyonun yüksek maliyetlerinden kaçınmanıza izin verir. Ayrıca, bu hizmet, borudan toprağa akan su için değil, gerçekte tüketilen su için doğru maliyeti sağlar. Hizmetimiz, mevcut su sızıntısı ve gelecekte nasıl önlenebileceği hakkında her şeyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Su Kaçağı Tamiri Yapılmazsa Ne Olur?
Su kaçağı sıhhi tesisatın parçası olan her boruda gerçekleşebilir. Su kaçağı onarımı yapılmazsa;
~ Yüksek su faturaları ödemek zorunda kalabilirsiniz.
~ Alt katın tavanında oluşan nem ve kabarmalar nedeniyle komşunuzdan şikayetler alabilirsiniz.
~ Duvarlarınızda nem ve kabarmalar yaşanabilir.
~ Kötü küf kokuları ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz.
~ Özellikle gider borularında yani atık su tesisatı içinde meydana gelen sızıntılar sağlığınız için önemli riskler taşır.

Su Kaçağı Tespiti Fiyatları
Su kaçağı tespiti fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak isteyen müşteriler için en uygun fiyatları sunmakta olduğunu iddia eden firmalar mevcuttur. Bina tesisatında bulunan tüm su kaçağı tespit işlemlerini kısa sürede kolayca ortaya çıkartırlar. Kalitesi ve garantili hizmeti ile en çok tercih edilen su kaçağı tesbiti firmaları, su kaçağı tespit fiyatları uygunluk garantisi ile kısa sürede tamir işlemlerini yürüterek güvenli ve kaliteli hizmetler sunarlar. Soruna göre kullanılmış olan su kaçağı tespit cihazı seçenekleri ile en sağlıklı tespit işlemi gerçekleştirilir. Su kaçağı bulma fiyatları konusunda detaylı bilgi almak için bu firmalarla önceden iletişim kurmalısınız.

5/5 - (3 votes)
(Visited 157 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment