Yüzme Havuzu Fikirleri

bahce-havuzu

Eğer havuzlu bir eve sahip olabilecek kadar şanslıysanız o halde havuz yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey hem egzersiz ve yüzme açısından hem de rahatlama ve dinlenme açısından uygun bir atmosfer yaratmaktır. Pek tabii ki havuz yaptırırken ön planda tutulması gereken bir diğer önemli ve olmazsa olmaz özellik ise tüm güvenlik önlemlerinin kusursuz ve eksiksiz bir şekilde alınmış olması.

Alanınıza, ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize göre uygun olan büyüklükteki havuzu seçmek de bir hayli önem taşıyor elbette. Eğer havuz yaptıracağınız bahçe genişse, havuzu gereğinden fazla büyük yaptırmak yerine bahçedeki boş alanları soyunma kabini, duş, sauna ya da rahat bir oturma grubu ile de değerlendirebilirsiniz.

Nasıl modern bir yüzme havuzu tasarlayabilirim?

Modern bir yüzme havuzu dizayn ederken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nitelik olduğunu unutmayın. Hayalinizdeki yüzme havuzunun boyutları ve şeklinin sahip olduğunuz arazi ya da bahçenin içinde düzgün ve iyi planlanmış olması oldukça önemli bir konu. Ayrıca modern bir yüzme havuzu dizayn etmek için yeni nesil havuz teknolojilerini de göz önünde bulundurmalısınız. Yeni nesil ısıtma ve arıtma sistemleri yüzme havuzunuzun olmazsa olmazları arasında yer alıyor çünkü havuzlarda konfor ve estetikten önce dikkat edilmesi gereken en öneli şey elbette hijyen ve sağlıklı bir havuz olmasıdır. Modern havuzlar için modern teknolojik cihazlar seçmek çok da zor değil; ancak yine de havuzunuzun estetiğini bozmamak için arıtma sisteminizin ve diğer teknolojik havuz ünitelerinin metalik renklerde ya da beyaz olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca eğer daha önce bir yüzme havuzu dizayn etmediyseniz mutlaka sağlıklı ve hijyen açısından eksiksiz bir havuz yaratabilmek adına bir uzmanla görüşmenizi öneriyoruz. Her ne kadar internet bu konularda oldukça bilgi ve ilham verici olsa da, bazen yanlış bilgiler de yolunuza çıkabilir. Bu yüzden havuz yaptırırken profesyonel uzmanlardan yardım almanız oldukça önemli. homify sayfaları sizi dilediğiniz profesyonele evinizden bile çıkmanıza gerek kalmadan kolayca ulaştırıyor!

Yüzme havuzunuzla ilgili teknik çözümlere ve araçlara karar verdikten sonra estetik açıdan modern bir havuz dizaynı seçmeniz gerekiyor elbette. Söz konusu olan modern havuzlar olduğunda dekoratif seçenekler de sınırsız oluyor haliyle. Renkli aydınlatmalar, değişen efektler, dalgacık oluşturma sistemleri, köşeli ya da köşesiz olan pek çok farklı şekiller ve tabii ki havuzun çevresinde oluşturabileceğiniz alanlar…

Modern yüzme havuzunuzun modeli kadar etrafında oluşturacağınız atmosfer de havuz tasarımlarında oldukça büyük önem taşıyor. Eğer havuzunuzun etrafında ahşap ya da taş malzemeden yapılmış bir güneşlenme alanı oluşturmak istiyorsanız seçenekleriniz oldukça fazla ve şık. homify sayfalarındaki birbirinden farklı modellerden de ilham alabileceğiniz havuzunuzun estetik özelliklerini belirlemek elbette sizin zevkinize kalıyor ancak seçiminizi yaparken yüzme havuzlarının geçici birer heves olmadıklarını ve senelerce içinde keyifli zaman geçireceğinizi de unutmayın.

Bir yüzme havuzu planı oluştururken nelere dikkat etmeliyim?

Havuzunuzu dizayn ederken göz önünde bulundurmanız gereken oldukça fazla özellik var ve bu ilk defa havuz yaptıracak için zaman zaman yorucu olabilir. Ancak yeterli zaman ve kararlılıkla hayalinizdeki havuza sahip olabilirsiniz. Havuz dizaynı endüstrisinde size yardımcı olabilecek çok sayıda tasarımcı ve mimar profesyonel bulunuyor. Siz öncelikli olarak havuzunuz için ayıracağınız bütçeyi belirlemeli ve planlarınızı ve tercihlerinizi bu bütçeyi aşmamak üzere yapmalısınız. Modern tarzda bir havuz yaptırmayı planlarken farklı havuzlarda gördüğünüz uygulamaları kendi havuz dizaynınızda birleştirebilirsiniz. Yüzme havuzu inşa ederken nelere dikkat etmeliyim?

Yüzme havuzunuzu yaptırırken, inşa sürecinde de göz önünde bulundurmanız gereken pek çok faktör bulunuyor. Eğer inşaat süreci başladığında havuzunuzun planı düzgün bir şekilde yapılmadıysa pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Örneğin havuzunuz için uygun olan ısıtma sistemi ve güvenlik tedbirleri hesaba katıldı mı? Havuzunuzun ne kadar geniş olacağını tam olarak belirlediniz mi? Havuz zeminini ve duvarlarını tasarladınız mı? Ayrıca havuzunuz için uygun olan rengi ve temayı belirlediniz mi? -Modern havuzlar için en uygun seçeneklerden birinin nötr ve açık renkli havuzlar olduğunu belirtelim.

Ayrıca havuzunuzun inşasındaki koşulları da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin havuzunuz açık ya da kapalı olmasına göre inşaatta kullanılacak malzemeler de çeşitlilik gösterecektir. Ayrıca farklı malzeme seçimleriyle farklı havuz planları elde edebilir ve farklı şeylere yoğunlaşabilirsiniz. Mesela havuzunuz için çelik bir yapı tercih ederseniz daha sağlam, uzun ömürlü ve bu açıdan da tasarruflu bir plan elde edersiniz; prefabrik tarzı havuzlarda ise hem zaman hem de işçilik masrafını azaltmış olursunuz. Tercihinizi ne yönde kullanırsanız kullanın, mutlaka seçtiğiniz malzeme ve havuz gereçlerinin garantili olmasına dikkat edin.

Modern bir yüzme havuzu yenileme sürecinde nelere dikkat etmeliyim?

Bu soruya cevap verebilmek için dikkate almanız gereken tercihler söz konusu. Örneğin eski yüzme havuzunuzu baştan aşağı yenilemek mi istiyorsunuz yoksa one modern ve son teknoloji unsurlar ekleyerek güncellemek ve daha çağdaş bir yapıya sahip olmasını sağlamak mı? Eski havuzunuzu baştan aşağı yenilemek oldukça etkileyici ve çarpıcı bir değişime sebep olabilir ancak bu pek de ucuz bir seçenek sayılmaz.

Elbette eski havuzunuzu yenilerken göz önünde bulundurmanız ve düşünmeniz gereken pek çok farklı şey var, ancak homify sayfalarında yüzlerce farklı modern havuz fikri bulabilirsiniz ve bu havuz fikirleri size ilham verebilir. Beğendiğiniz bir havuz resmi gördüğünüzde fikir yazılarınıza ekleyebilir ve daha sonra incelemek ve yeniden değerlendirmek için kaydedebilirsiniz. Modern bir yüzme havuzunun maliyeti ne kadardır?

Yüzme havuzu maliyetleri modellere, genişliğe, kullanılan malzemeye ve tasarıma göre oldukça büyük farklılıklar gösteriyor. Havuz fiyatlarını belirleyen pek çok farklı faktör var ve bütçenizi ayarlarken bu faktörleri hesaba katmalısınız. Örneğin havuzun derinliği havuz maliyetini hem işçilik hem malzeme hem de inşaatta kullanılan ağır makineler açısından oldukça arttıran bir faktör. Havuz maliyetini belirleyen bir diğer faktör de zemin ve duvar kaplamalarında kullanılan malzeme. Vinil, beton, fiberglas gibi pek çok çeşitli seçeneğin bulunduğu kaplamalar da havuzunuzun maliyetinde önemli rol oynuyor.

Eski bir havuzunuz varsa kendiniz yenileyerek de elbette maddi olarak tasarrufta bulunabilirsiniz ancak unutmayın ki eğer gerçekten konu hakkında bilgi ve tecrübe sahibi değilseniz uzman yardımı işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Ayrıca havuzunuzun uzun ömürlü olması da profesyonel bir ustalık gerektirir ve havuz konusunda uzmanlaşmış firmalar havuzunuzun bakımını da üstlenebilir.

ADS
5/5 - (10 votes)
(Visited 721 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Yüzme Havuzu Fikirleri

  1. elif

    yüzme havuzu yapabilecek kadar yerimiz maalesef yok. apartmanda balkonda dahi oturamıyoruz.

Leave a Comment