PVC Yer Döşemesi

pvc-dosemeli-hol

Zemin kaplamalarında son günlerde hem iş yerleri hem de evler için oldukça fazla tercih edilen pvc yer döşemeleri, geniş renk seçenekleri ile estetik görünüme büyük bir katkı sağlıyor. Dilediğiniz her renk ile zeminlerinizi kaplayabilmenize imkan sağlayan pvc döşeme, ayrıca çok başarılı bir taklit malzemesidir. Neredeyse her tür dekorasyon malzemesinin tamamen aynı görünümüne sahip olabilir. Ayrıca kolay temizlenebilen pvc döşemeler, insanlara pratik çözümler sunmaktadır.

Zemin kaplamak için kullanılan malzemeler en fazla dış etkiye maruz kalan dekorasyon araçları olduğundan, sağlam ve kullanışlı ürünlerden yapılması gerekir. Pvc döşemelerin üst kısmı çizilmelere karşı ekstra dirençten oluştuğundan, uzun yıllar boyunca herhangi bir bozulma olmadan kullanım imkanı sağlar. Overlay denen pvc üst yüzeyi, parlak ve pürüzsüz yapısı ile kir tutmaz.

Kolay temizlenebilmesinin yanında suya karşıda oldukça dirençli olan overlay, zemin döşemeleri için kullanılacak en ideal malzemelerdendir. İş yerlerinde olduğu kadar evlerde de tercih edilmesinin bir diğer nedeni; zemin döşenirken yerleştirilen köpük tabakası sayesinde, ısı yalıtımı sağlamasıdır.

Özellikle küçük çocuğu olan ailelerin tercih etmesi gereken overlay zemin kaplama sistemleri, yerde oyun oynayan çocukların üşütmemesi açısından son derece yararlıdır. Isı yalıtımı sağlamasının yanında oldukça başarılı bir ses yalıtımı da sağlayan pvc döşemeler, sakin ve sessiz bir ortam isteyen herkesin tercih etmesi gereken bir döşeme sistemidir.

Pvc döşemelerin insanlara sağladığı avantajlardan bir diğeri ise; boşluksuz yapısı sayesinde kırılmaması ve yapısını zayıflatan birleşme yerlerinin olmamasıdır. Halı gibi kalın bir esnekliği olmadığından, yırtılmalara karşı oldukça dirençli bir malzemedir.

Ahşap yüzeylerde görünen en büyük sorunlardan biri olan yüksek emicilik, nem ve sıvıların yüksek oranda çekilerek zemin malzemesinin bozulmasına neden olmasıdır. Pvc döşemelerde oldukça sık ve sert olan üst yüzey sayesinde sıvı emilimi asgari düzeyde olduğundan, bu gibi sorunlar yaşanmamaktadır.Üretiminde istenilen her tür rengin veya resmin kullanılabildiği pvc döşemeler, dekorasyonda sadece insanın hayal gücü ile sınırlıdır. Dilerseniz çok sevdiğiniz bir resmi odanızın zeminini kaplamak için kullanabileceğiniz gibi, mobilya malzemelerinizin desenini birebir kopyalatarak da pvc döşemelerin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunu da oku :  Ahşap Kasalarla Dekorasyon Fikirleri

Bu kadar kullanım kolaylığı olan pvc döşemelerin maliyeti de, sağladığı faydalar göz önünde bulundurulursa oldukça düşüktür. Uzun yıllar boyunca kullandığınız overlay döşemeniz matlaşmaya başladığında, saten cila kullanarak ilk günkü görünümüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Döşemenizin desen bölümü orta katmanda olduğundan, dış etkiler nedeni ile oluşan aşınmadan etkilenmezHomojen

Bakım ve cila istemeyen zemin kaplamasının kalınlığı 1,5 mm -2 mm’dir. Yerine göre rulo veya karo şeklinde döşenebilir. Aşınmaz, kaymaz, antibakteriyel, alev almaz (B1), antistatik, kimyasallara ve yağlara dirençli, yerden ısıtmaya uygundur.
Linolyum mükemmel özelikteki eşşiz renk ve desenlerle pratik bir zemin kaplama malzemesidir. Keten tohumu yağı, ağaç reçinesi, hint keneviri, kireç taşı; bunların yalnızca doğal karışımlardan oluşan esnek zemin kaplama malzemesidir.

Çevre dostu, uzun ömürlü, kolay ve uygun maliyetli bakım, kayma-önleyici, antistatik, asbestsiz, yüksek kullanım dayanıklılığı, antibakteriyel, yanmaz, ısı yalıtımlı, sağlığa uygun, solvent içermeyen, sesi absorbe edici, cila gerektirmeyen özellikleri Linolyum kaplamasının avantajlarıdır.
Linolyum rulo zemin kaplama kombinasyonları hem çarpıcı, otantik görünümlü hem de dayanıklı ve kolay bakım yapılabilir özelliktedir.

Uygulama alanlari:
• Sağlık: Hastaneler, Klinikler, Çocuk Yuvaları, Anaokulları, Ayakta Tedavi Merkezleri, Bakım Evleri
• Eğitim: İlk Okullar, Liseler, Üniversiteler, Anaokulları, Kolejler, Eğitim Merkezleri, Konuk Evleri
• Halka Açık Alanlar: Alışveriş ve Eğlence Merkezleri, Fuarlar, Restoranlar, Kafeler, Barlar, Oteller, İş yerleri, Enstitüler, Kütüphaneler, Ofisler, Konutlar.

PVC yer kaplama malzemeleri hem Dünya’da hem de Türkiye’de pazar payını hızlı bir şekilde yükselten yer döşeme malzemesi. Bu durum PVC yer kaplama sektöründe gelişen teknoloji ile üretilen ürünlerin kalitesinin artık çok üst düzey noktalara ulaşması ile sağlandı. Kaliteli ürün kullanımının artması ile birlikte oluşan müşteri memnuniyeti sayesinde, özellikle Avrupa’da PVC döşeme malzemelerinin ticari mekanlardaki pazar payı da önemli bir konuma geldi. Türkiye’de ise sektörde ürünün pazar payı henüz istenen seviyede değil fakat artış gösteriyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ülkemizde de PVC yer döşeme malzemelerinin pazar payının artacağı öngörülüyor. Bu durumu yavaşlatan ve sektörde fren görevi gören tek etken piyasaya yeterli teknolojiye ve kaliteye sahip olmayan ürünlerin ticari kaygılardan dolayı sokulması.

Ürünlerinin Avantajları

• Aşınma yüzeylerinde dayanıklılık,
• Uygulanan özel koruma ve hijyen kürleri ile bakım ve temizlik kolaylığı,
• Köpük taban ile ses izolasyonu, ayak rahatlığı ve çukurlaşma dayanımı.

Bunu da oku :  Plastik Şişelerle Perde Yapımı

Homojen ürünlerde, yüksek PVC oranı, az dolgu malzemesi, kalıcı antistatik, antibakteriyel özellikler ve bakım ve koruma kürleri (Pur, PU Protect) bulunuyor.

Hetorojen ürünler kalın ve saf PVC’den (0,55 – 1 mm) preslenmiş üst yüzeyi ile yük, aşınma ve yoğun trafiğe dayanım gösteriyor. Katkı malzemesi oldukça az ve aşınma tabakasında sararma olmuyor. Kalıcı antistatik, antibakteriyel, bakım ve koruma kürleri içeriyor.

(Visited 134 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment