Elektrik Tesisatı Nasıl Döşenir?

elektrik-tesisati-malzemeleri

Günümüzde Elektrik Tesisatı, evlerde erkeklerin ellerine elektriğe dair tek bir şey almamalarına rağmen onların en büyük becerisi konumunda olsa da, tesisat yapılacak konumun veya oluşumun temelleri bu tesisata dayanır. Bu oluşum iskelet olarak adlandırılabilir. Çünkü kullandığımız tüm araç-gereç ve malzemeler bu akımla ilişkilendirilmiştir.

Elektrik Tesisatı döşenirken dikkat edilecek hususlara geçmeden önce tesisatta kullanılan malzemelere bir bakalım. Priz, fiş, duy, elektrik düğmesi gibi…

Örneğin Priz; kablolar için bir çıkış hattıdır. Prizlerde kabloların girişini sağlayan çubuklar vardır. Prizi ahşap yüzey üzerine monte edecekseniz ahşap vidalarını seçmeniz gerekmektedir.

Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır?

Fiş ; kablo ile priz arasındaki etkileşimi sağlar. Metalik çubuklar prize girince prizdeki hattın metal ucu, bu deliklere girer ve birbirine dokunduklarında devre tamamlanmış olur.

Elektrik Düğmesi
; Duvarın içine döşenen elektrik kabloları geldikten sonra, duvar içindeki bir elektrik düğmesinden geçer. Duvara montelemek için, gövdesini duvara dayamalı ve üzerindeki vidaları sıkıştırmalısınız.

Elektrik Tesisatı, üstün bir bilgi ve eğitim birikimi gerektiren, adım adım ve düzenli çalışma ile gerçekleştirilebilecek bir proje olarak adlandırılabilir. Döşeme yapılırken ilgili kısımlara dikkat etmekten ziyade, dış ve etraf kısımlarına da önemli derecede dikkat etmek gerekmektedir.

Tesisat yapımında döşeme sırası aşağıdaki gibi belirtilmiştir.

  • Proje kontrol edilerek gerekli boru, dirsek, buat, kasa temin ediniz.
  • Tavan borusunu, inşaatın tavan betonu dökülmeden önce döşeyiniz (projeye göre).
  • Duvar borusu döşemek için çekiç, çivi ve duvar kırıcı malzemeler ile boru, buat ve kasa yerlerini Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği dikkate alarak kırınız.(Projeye göre)
  • Duvar borularını dirsek, buat ve kasa kullanarak duvara döşeyiniz.
  • Boruyu duvara beton kullanarak sabitleyiniz.
5/5 - (3 votes)
(Visited 790 times, 1 visits today)
Bunu da oku :  Güneş Enerjisi Sistemleri ve Temel Prensipleri

Related posts

Leave a Comment