Konteyner Konutlar

konteyner

Genellikle inşaatlar ve şantiyelerde kullanılan konteyner evler; son zamanlarda arsa sahipleri tarafından da tercih ediliyor. Peki Konteyner ev ne demek? diyorsanız işte yanıtı…

Konteynerler fabrikada tüm kullanım yerleri hazırlanıp gideceği yerde sadece düzgün bir zemin üzerine yerleştirilip elektrik ve gerekirse dıştan su bağlantısı ve giderler bağlanmak suretiyle kullanılan yapılar olarak ifade ediliyor.
Konteyner evler, özellikleri nedeniyle çoğunlukla arsa sahipleri tarafından tercih edilen yapılar arasında yer alıyor. Konteyner yapıların özellikleri şu şekilde;

 • Her iklim koşullarına dayanıklıdır,
 • Üretimde hızlıdır,
 • Maliyet yönünden düşük maliyetlidir.
 • Doğal afetlere karşı dayanıklıdır.
 • Bir çok kez farklı yerlere taşınabilme özelliğine sahiptir.
 • Yüksek kalitededir.
 • Sevkiyat edilmesi kolaydır
 • Yüklenmesi ve sevkiyatı kolaylıkla yapılabiliyor.
 • Konteynerler, müteharrik olsa da İmar Kanununun yapı tanımına uyuyor. Bu nedenle yapı inşaat sürecinde gerekli olan izinler konteyner kurulumunda da gerekli oluyor.

  Konteyner kullanım alanları

  Fabrikalarda üretilen modüler yapılar olan konteynerler fabrikada tüm kullanım yerleri hazırlanıp gideceği yerde yalnızca düzgün bir zemin üzerine yerleştirilip elektrik ve gerekirse dıştan su bağlantısı ve giderler bağlanmak suretiyle kullanılmaya başlanabiliyor.

  3194 sayılı İmar Kanununun beşinci maddesine göre; Yapı; karada ve suda, daimi veya muvakkat, resmi ve hususi yeraltı ve yerüstü inşaatı ile bunların ilave, değişiklik ve tamirlerini içine alan sabit ve müteharrik tesisler olarak ifade ediliyor.
  Konteyner, müteharrik olsa da İmar Kanununun yapı tanımına uyuyor. Bu nedenle yapı inşaat sürecinde gerekli olan izinler konteyner kurulumunda da gerekli oluyor.

  Konteyner denildiğinde ilk akla gelen kullanım yeri inşaatlar ve şantiyeler oluyor. Şantiyelerde genellikle barınma ihtiyacına yönelik kullanılmakla beraber ofis,yemekhane,yatakhane,wc,duş,sosyal tesisler, revir, depo vb. ihtiyacları karşılamaya yönelik kullanılıyor.
  Üretimlerinin fabrikalarda gerçekleştirildiği konteynerler doğal afetler sonrası barınma ihtiyacını karşılamak için acil yaşam üniteleri olarak kullanılmaktadır.

  Konteynerlerin bir diğer kullanım amacıda kısa süreli ev çözümlerinde kullanılması oluyor. Genellikle nıhai kullanıcıların tercih ettikleri ev konteynerler genellikle mevsimsel ,kısa süreli barınma ihtiyacı ve imarı olmayan arazilerde kullanılıyor.

  (Visited 21 times, 1 visits today)

  bunlara da baktılar

  Leave a Comment