Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır?

guclendirilmis-yapi

Günümüzde deprem tehlikelerine karşı, uzman bir ekip tarafından yapılması tavsiye edilen bina güçlendirme çalışmaları oldukça önemlidir ve etkili sonuçlar vermektedir. İnsanların da bu konuyla ilgili bilinçlenmesi ile yaşadıkları evlerinin ve iş yerlerinin bina güçlendirme yöntemi ile önlemini almaktadır. Bina güçlendirme nasıl yapılır? Detaylarından bahsedelim.

Bina güçlendirme çalışmaları Türkiye’de artık hem çok kolay hem de herkesin yaptırabileceği gibi ekonomiktir. Neden bina güçlendirme yaptırılmalıdır diye soracak olursak, bilindiği gibi deprem fay hattında yaşamaktayız. Bununla birlikte özensiz, eksik malzeme kullanılarak yapılmış pek çok yapı bulunmaktadır. Bunlar insan hayatını tehlikeye sokan unsurlardır. İnsanların evlerinde rahat rahat oturabilmesi, olası bir deprem tehlikesinde hasarı en aza indirmek istemesi kadar doğal bir şey yoktur. Peki, insanların güven içerisinde evlerinde oturabilmesi için nasıl bir süreçten geçmek gerekir? Bunun cevabı basit. Öncelikle binada herhangi bir güçlendirmeye ihtiyacın olup olmadığı araştırılır. Bunun için ise önce geoteknik mühendisinin vereceği rapora bakılmalıdır. Yani evin güçlendirmeye uygun olup olmadığı, hangi aşamalarla, nerelerde güçlendirme yapılmasının gerekliliği yine bu rapor ile anlaşılacaktır.

Bina Güçlendirmede Dikkat Edilecek Hususlar
Bina Güçlendirme Nasıl Olması Gerekir? Bunu hazırlanacak olan raporda görebiliriz. Hazırlanacak olan raporda zemin grubu, zemin türü bilgileri de ortaya çıkar. Burada amaç binada uygulanacak yöntem ile tıpkı sıfır bir binaymış gibi işlevsel bir hale getirilmesidir. Yetkililer binaya gelerek incelemelerde bulunur ve ön güçlendirme projesini ortaya çıkartır. Testler yapılarak ve binanın daha önce nasıl bir beton ile yapıldığı, projeye uygunluğu ortaya konulması gerekir. Bu ön çalışma önemlidir. İşleme konulması gereken projenin doğru bir şekilde gitmesi açısından bu testlerin sonuçlarına bakılmalıdır. Beton kesitlerinde azalma, demirlerin paslanması ciddi konulardır. Herhangi bir deprem sarsıntısı ile binayı yerle bir edecek etmenlerdir. Bu nedenle yapılacak beton dökme işlemi oldukça sık kullanılan ve etkili bir yöntemdir. Ancak bunun için öncelikle hasarlı bölümlerin sökülmesi gerekir. Dökülmüş bölümler sökülerek yeniden yapılandırma işlemi yapılmalıdır.

Bunu da oku :  Kireç Badanası

Çimento ve paslanma önleyici maddeler güçlendirme için önemlidir. Özellikle köşe, kolonlar, yük taşıyıcı bölgelerin sayısı ve hasar durumuna bakılmalı, ona göre işlem yapılmalıdır. Bina kat sayısının gereğinden fazla olması, binadaki beton kalitesinin düşük olması ciddi konulardır. Bu gibi durumlarda bina güçlendirme prosedürleri uygulanmalıdır. Aksi halde ufak bir sarsıntıda bile kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Kiriş, kolon mantolama, güçlendirme ve temel kuvvetlendirme önemlidir. Uygulanacak yöntemde kat sayısı da önemlidir. Bazı binalarda sadece kolon güçlendirme yeterli olabilmektedir. Ancak bazı yapılarda çok daha derin bir çalışma gerekebilir. Bununla birlikte kolonların genişletilmesi, temelin derinleştirilmesi gibi çalışmalar da gerekebilir. Bunun için de sağlam bir betonarme desteği gerekir. Bu tip bir güçlendirme ise ortalama bir ay kadar bir zaman zarfında yapılmaktadır.

Bu şekilde güçlendirilen bir bina dayanıklılık açısından sıfır bir bina ile eşdeğer konuma gelmektedir. Günümüzde dayanıksız binaların yıkımı yerine güçlendirilmesi çok daha büyük avantajlar sağlamaktadır. Özellikle bina güçlendirme yöntemlerinin gün geçtikçe gelişmesi ve çok rahat uygulanabilir bir hal alması ile bina güçlendirme çalışmalarına ilgi git gide artmaktadır.

Bina güçlendirme nasıl yapılır diye araştırma yaptığımızda oldukça ilginç sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Kentsel dönüşüm projeleri gereğince Bakanlığa başvuru sayısı günümüz şartlarında oldukça fazladır. Bunun nedeni ise insanların güvenli ve rahat bir şekilde, olası bir tehlikeye maruz kalmadan evlerinde oturmak istemeleridir. Bu nedenle günümüzde oldukça rağbet gören bina güçlendirme çalışmalarının giderek yaygınlaşması şaşılacak bir durum değildir. Bina güçlendirme nasıl yapılır diye merak edenler bu işlemin baştan sona aşamalarını takip etmelidirler. İlk rapor sürecinden uzman yorumuna ve yapının teslimine kadar her detay ayrı bir şekilde incelenmelidir. Yukarıda değindiğimiz gibi uygulanacak yöntem binanın uzun vadede herhangi bir hasara uğramaması için uygulanmalıdır.

Bunu da oku :  Çelik Konstrüksiyon Yapılar

Yapılacak araştırma ve denetimlerle yapının hasarının %50’nin altında mı üstünde mi olduğu kararlaştırılır. Bununla beraber eğer %50’nin altında bir hasar söz konusu ise güçlendirme için uygundur kararı çıkacaktır. %50’nin üstündeki durumlarda genellikle yıkım kararı verilmektedir. Bu nedenle yapının uzmanlar tarafından değerlendirilmesi, mühendis görüşünün alınması önemlidir. Bu nedenle önceden bina güçlendirme nasıl yapılır, bunun hakkında detaylı bilgi almak ve araştırma yapmak gerekir.

Bir binanın beton kalitesi o binanın ne denli güçlü olduğunun göstergesidir. Bu nedenle onarım yapılacak binanın mevcut betonarme projelerine bakmak, mümkünse bunu temin ederek incelemek önemlidir. Sonrasında bina güçlendirme için hangi yöntem izlenmeli ona karar verilmelidir. Onarım ve güçlendirme çalışması yapılacak bir binada izlenmesi gereken metot, hesaplar ana hatlarıyla aktarılmalıdır. Temiz ve sağlam bir sonuç almak için uygulanacak yöntem, izlenecek yol çok önemlidir. Türkiye’deki yapıların neredeyse %50’sinin şiddetli bir deprem karşısında yerle bir olacağı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur. Yalnızca depremle birlikte değil, kendi ömrünü tüketmiş pek çok yapı da bu bağlamda tehlikededir. Bu nedenle bina güçlendirmenin önemine vurgu yapmak yerinde olacaktır.

Bu güçlendirme ile birlikte olası deprem durumlarında can kayıplarını sıfıra indirmek mümkündür. Bina güçlendirme hakkında detaylı bilgiler alınmalıdır. Bina güçlendirme nasıl yapılır, ne kullanılır herkes bunun bilincinde olmalıdır. Bina güçlendirme çalışmaları küçük, orta veya büyük depremlerde insanların hayatlarını kurtarma amaçlı oldukça etkili ve önemli bir çalışmadır. Burada altı çizilmesi gereken nokta ise bu uygulamanın kime yaptırılacağıdır. Sıkı ve sağlam bir araştırma ile doğru bir mühendislik çalışmasını tercih etmek bu noktada önemli olacaktır.

5/5 - (2 votes)
(Visited 779 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment