Ahşap Lambiri

Ahsap-Lambiri

Lambri, genel anlamda, plaka, levha, katman oluşturabilmek amacı ile birbirlerine iç içe geçirilebilecek özelliğe kavuşturulmuş birim ürünlere verilen isimdir. Bu tanıma karşın ülkemiz de lambri denince akla ilk gelen elbette Ahşap Lambiridir.

Lambri, canlı ve doğal bir madde olan ahşap ile üretildiği gibi, doğal olmayan kimyasal yada diğer madeni ham maddeler ilede üretilebilmektedir. Avrupa, Amerika ve asya da bulunan gelişmiş devletlerde ki kullanım miktarı ve mühendislik-mimari anlamda istatistiki bilgilere bakıldığında ahşap ın diğerlerine kıyasla üstünlüğü net bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Herhangi bir yapı veya harici bir mekanın geometrik şekline ve kullanım amacına bakılmaksızın dekoratif bir görünüm, ısı yalıtımı, sıcak , güvenli ve huzurlu bir atmosfere kavuşturulabilmesi için 1,7 ile 10 cm arasında değişen kalınlıklarda ve 7,5 ile 20 cm arasında değişen genişliklerde ki ahşabın birbirlerine geçirilerek alt kargas-ızgarasına montajı işine Ahşap Lambiri Kaplaması denmektedir.

Yüzyıllar önce yapılmış ve bugün tarihi eser diye nitelendirilen yapıların ahşap lambri ile dekor, izole ve muhafaza edildiği görülmektedir.

Ahşap lambriler, fiyatları ayırt edilebilmesi amacı ile ağaç cinsine, ebatlarına, budak ( ur ) sayısı ve yapısına göre tasnif edilerek satışa sunulmaktadır.

Ahşap lambriler ülkemizde geniş anlamda iç ve dış mekanlarda, dar anlamda ise duvar, bölme, tavan, ters tavan, çatı katı, dublex yapılar, dış cephe kaplamaları ve burada sayılamayacağı kadar bir çok alanda ve bir çok amaçla kullanılabilmektedir.

ADS
(Visited 605 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment