Ankastre Mutfak

Amerikan-Mutfak

Ankastre mutfakların derli toplu, modern ve temiz görünümleriyle mutfaklara yeni bir soluk getirdikleri söylenebilir. Mutfakta yer kazandıran bu uygulama ile özellikle beyaz eşyalar mutfakta ayrı birer mobilya gibi görünmekten çıkıyor. Çoğu ankastre mutfaktaki kapaklı modüller sayesinde mutfak eşyalarını hiç görmemek bile mümkün. Ankastre mutfak ürünleri genellikle set halinde satılıyor. Bu ürünler mutfak dolaplarına kolayca yerleşecek şekilde, özel bir teknoloji ile üretiliyorlar.

Ankastre Mutfak Nedir?

Ankastre mutfak ürünleri dediğimizde özel olarak tasarlanmış davlumbaz, ocak, fırın, buzdolabı ve bulaşık makinesi gibi, beyaz eşya diye bildiğimiz mutfak aletlerinden söz ediyoruz. Günümüzde artık kahve makineleri bile ankastre, yani dolap içine gömülecek şekilde tasarlanabiliyor. Bu ankastre ürünler, her mutfağa koyamayacağınız, dolaba gömülecek, bir yuvaya oturtulacak şekilde tasarlanmış ürünlerdir. İlk önce ankastre ürünlerin yerleştirileceği mutfak dolaplarının ve tezgahın hazırlanmış olması gerekir. Ankastre mutfak modelleri (dolaplar ve tezgah) hazır satılır ya da doğru ölçüler verilmek kaydıyla, yaptırılabilir.

Normal Beyaz Eşya Ankastre Olur Mu?
Ankastre aletlerin tasarımları örneğin düz bir tezgah üzerinde durmaya müsait değildir. Mutlaka ankastre için tasarlanmış mutfak modüllerine yerleştirilmeleri veya bir marangoz yardımıyla tezgahın düzenlenmesi şarttır. Öte yandan sahip olduğunuz solo beyaz eşyalarla bir ankastre mutfak oluşturmak isterseniz, imkansız değildir ama yine çok çok zor bir işlemdir. Solo mutfak aletlerini ankastre dolaplara uyarlamak için epey bir mühendislik çalışması gerekebilir ve sonrasında bu aletleri eski haline de çeviremeyebilirsiniz.

Ankastre mutfak ürünlerinde kablo, boru, kenarlar, gövde veya bir aletin dolaba girmesini engelleyecek diğer tüm öğeler hep özel olarak tasarlanmıştır. Yine de ankastre ürünler diğer solo mutfak aletlerine yakın fiyata satılırlar .

Ankastre ürünler alırken mutfağınızda elektrik mi yoksa doğal gaz mı var, kaç kişilik bir aile yaşayacak, temizlik konusunda özenli misiniz, bu tip soruların cevaplarına uygun ürünler almak gerekiyor. Kararma yapmayan, kolay çizilmeyen, paslanmaz çelik gibi artıları olduğunu bildiğiniz ankastre ürünlere yönelmeniz tavsiye ediliyor.

Ankastre mutfak mobilyaları, kapkacak saklayacak normal mutfak dolaplarının yanı sıra ankastre aletler için yine özel yuvalar, modüller içerir. Günümüzde inşa edilen yeni evlerde, satış rekabetinde geri kalmamak adına ankastre mutfağın, mutfak aletleri de içinde olarak hazır bir şekilde düzenlendiğine daha sık şahit oluyoruz. Ancak elbette de ankastre ürünleri ve mutfak dolaplarını ayrı ayrı almak (veya yaptırmak) mümkün. Ankastre mutfak aletlerine göre tasarlanmış uygun mutfak dolapları hazırlanabilir veya hazır olarak satılan mutfaklardan alınabilir. Ankastre mutfak aletleri ne yazık ki normal mutfaklarda kullanılamaz, mutlaka bu ürünlerin gömüleceği mutfak dolaplarının, yuvalarının olması gerekir.

Ankastre mutfağın avantajlarını aşağı yukarı anladık. Daha düzgün, daha uyumlu bir görüntü ve az yer kaplayan mutfak aletleri ile mutfak çok daha özel bir görünüm elde ediyor. Üstelik bu aletleri çekme, arkasını temizleme gibi dertler de yok. Batı ülkelerindeki dekorasyon trendlerine baktığımızda, modern mutfak deyince bu tanım artık neredeyse ankastre mutfak modelleri ile eş anlama geliyor.

Ankastre mutfağın ne olduğunu anladık ve avantajlarını gördük. Peki, acaba ankastre mutfakla ilgili şikayetler neler?

Ankastre Mutfağın Dezavantajları
Ev sahibi olmayanlar için ankastre mutfak yaptırmak, taşınma günü geldiğinde sorun olabiliyor. Ankastre ürünlerinizi başka bir eve götürecekseniz, bu yeni evde de ürünlerinize uygun dolaplar gerekiyor. Böyle bir sorunla karşılaşanlar ankastre ürünleri için marangoza taşınabilir bir dolap yaptırmayı düşünebilirler.

Ankastre mutfak ürünleri eğer dikkatli seçilmemişse kararma, çizilme ve parmak izi kalması gibi sorunlara neden olabiliyor.

Ankastre ürünlerin temizliği için özel temizlik ürünleri kullanmak gerekiyor. Sadece deterjan değil, kullanacağınız sıradan sünger bile bu aletlere zarar verebiliyor. Özellikle ocak ve davlumbaz temizliğinin zorluğundan şikayet edenlerin sayısı oldukça fazla. Ankastre ürün almadan önce, temizlik işinin atlından kalkıp kalkamayacağınızı iyi araştırmalısınız. Ankastre ürünler için ekstra bir titizlik gerektiği söylenebilir.

(Visited 1 times, 1 visits today)

bunlara da baktılar

Leave a Comment