Plastik Şişelerle Perde Yapımı

sise-perde

Plastik şişelerdeki sular hepimizin hayatının bir parçası haline geldi, peki boş su şişeleriyle neler yapabiliriz? Örneğin ilginç perdeler, odamızı bölmek için transparan geçişler ya da dış mekanda kullanabileceğimiz farklı perdeler oluşturabiliriz. Bugün de plastik şişelerle yapılabilecek iki tip perdeye göz atacağız.

Plastik şişelerle yapılan perdeler büyük, uçan, transparan ve güneş ışığında parıldayan harika birer eşya haline gelebilir. Muhtemelen birçok kişi şöyle düşünecektir “Oh, işte asla ihtiyacım olmayacak bir perde!” Ama tasarımcı Michelle Brand, bu tarz perdeleri bize sunuyor, farklı bir şekilde düşünüyor çünkü çevremizdeki malzemeler için ikinci bir kullanım alanı oluşturmak istiyor. Ve bu konuda çevrecilerden birçok ödül kazanan Michelle, muhtemelen yakın bir zamanda şişelerin yalnızca tabanlarını değil üst kısımlarını da kullanabileceğimiz fikirlerle karşımızda olacaktır!

Plastik şişelerle perde nasıl yapılır

Neler gerekir?
0.5 ml’lik plastik su şişeleri (perdenizin uzunluğuna ve genişliğine bağlı olarak gerekli olan şişe sayısı değişecektir);
bir makas ya da bıçak;
metal bir tencerede ya da kapta kum;
sağlam bir ip.

İşe şişelerimizin altını kesmekle başlayalım, bu kısımda bir bıçak ya da makas kullanabilirsiniz. Kenarlarını makasla düzelterek bir çiçek deseni oluşturun, uç kısımlarının düz geçişleri olması konusunda dikkat edin. Sonrasında kestiğiniz kısımları kabınızdaki kuma batırın. Birkaç saniye kumun içinde bırakın, bu zaman keskin kenarların körelmesine yardımcı olacaktır. Plastiğin kumun içinde kaldığı bu süre boyunca sizin “müstakbel” çiçekleriniz de şekilleniyor olacak.

Yukarıdaki şemayı da dikkate alarak, gerekli sayıda “çiçeği” tamamlayın. Alt kısımlardaki delikleri bir tığ yardımıyla yapmanız daha iyi olacaktır. “Çiçeklerinizi” sağlam bir şekilde birbiriyle birleştirin, farklı alanlarından delikler açarak farklı şekiller elde edebilirsiniz. Aynı zamanda perdenizi farklı renklerde kurdelelerle ya da boncuklarla süsleyebilirsiniz. Aşağıda boncuklarla ve çuval ipiyle yapılmış perde örneklerini bulabilirsiniz.evduzenleme.com

(Visited 224 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment