American Siding

american-siding

American Siding ısı ve suya dayanıklı bir dış cephe kaplama şeklidir. Siding; polistren plakaların fabrikalarda siding yani yalı baskısı formunda üretilip üzeri özel dış cephe kaplaması ile kaplanarak imal edilen bir malzemedir. Osmanlı zamanında mimarinin en güzel örneklerini oluşturan yalı baskısı tekniğine benzer bir türdür siding.

Siding in kullanımı belki de bu yüzden ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Türkiye’de en yaygın olarak Vinil Siding kullanılmaktadır. Artık ülkemizde de bu malzemeleri ithal ya da yerli olarak temin edebilirsiniz. Türkiye’de kullanılan belli başlı siding çeşitleri şunlardır: vinil, ahşap, fiber, kompozit, alüminyum, xps…

American Siding ile binaların sadece görünüşü belli bir kaliteye ulaşmakla kalmayıp yalıtım özelliği sayesindede %50 ye varan yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz. Avrupa’da yapıların yaklaşık % 95 i, ülkemizde ise sadece % 1 i yalıtımlıdır. American Siding, uzun ömürlü yapısı sayesinde bakım ve onarım gerektirmeksizin yıllar boyunca yalıtım ve görüntü konusunda kendini ilk günki gibi hissettirmeyi başarıyor.

Neden Amerikan Siding?

Çünkü siding uzun ömürlü olduğu gibi bakım ve onarım (boya vs) istemez, temizlenmesi kolaydır, renk ve estetik açıdan sınır tanımaz ve binanıza değer kazandırır, daha gösterişli olmasını sağlar. Direkt tuğla, beton, çelik yapı ya da ahşap yapıların üzerine uygulanabilir. Esneme ve bükülme özelliği bulunduğu için her türlü hava koşullarına dayanır ve güneşten gelen dik ışınlara karşı direnci yüksektir. Ses ve yakıt tasarrufu sağlar % 50 ye yakın oranlarda size kar sağlar. İçinde bulunan buhar dengeleyiciler sayesinde duvarlarda nem oluşturmadığı gibi üzerinde bulunan tahliye delikleri aracılığıyla bina nefes alır. Çeşit çeşit renk ve doku seçeneklerine sahiptir. Kısa sürede uygulanabilen ekonomik ve hızlı bir çözümdür.

Siding Çeşitleri
Siding dış cephe kaplama malzemelerinin kullanımı, uygulanması ve hammedde özellikleri açısından farkı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Kompozit Siding
  • Vinil Siding
  • Fiber Cement Siding
  • Ahşap Siding
  • Alüminyum Siding

Vinil Siding
Vinil Siding aynı zamanda PCV siding ve Pak siding olarakta anılmaktadır. Vinil siding in ana maddesi Pvc yani Poli Vinil Klorürdür. Bu siding çeşiti boya ve bakım gerektirmediği, görünüş olarak estetik durduğu ve yakıt tasarrufu sağladığı için ülkemizdede en çok tercih edilen siding çeşitidir.

Vinil Siding’in bazı özellikleri:

– Boya ve bakım gerektirmez.

– Rengi solmaz, çürümez.

– Yapı üzerlerinde ısıya bağlı olarak esneyebilir bu sayede zarar görmez.

– Isı ve nem izolasyon özelliği sayesinde izolasyona gerek kalmaz.

– Ahşap, beton ya da tuğla üzerine direkt uygulanabilir.

ADS
5/5 - (2 votes)
(Visited 229 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment