Duvar Kağıdı

duvar-Kagidi

Duvar yüzeyini koruma ve dekorasyon için kullanılan yapı elemanıdır. Manzaralı versiyonlarıyla hemen her eve girse de yerini saten boyaya kaptırmıştır. Son zamanlarda duvar kağıdına yeniden bir yöneliş söz konusudur.

Duvar kağıdı nedir?
Duvar kağıdı; duvar yüzeyine koruma ve dekor amaçlı kullanılan yapı malzemesidir. İç mekan dekorasyonu için kullanılır. Birçok türü ve çeşidi vardır. Mimarinin ve konut sektörünün gelişmesi ile gün geçtikçe duvar kağıtlarına talep artmaktadır.

Duvar kağıtlarının tercih edilme sebepleri nedir?

1. Uzun yıllar kullanılabilir.
2. Su geçirmez, nem oluşturmaz.
3. Uygulaması ve temizlemesi kolay bir üründür.
4. Uygulama sırasında zamandan tasarruf sağlar.
5. Dekorasyona yardımcı elemanlardır.
6. Boya işlemi gibi uygulama sonrası koku yapmaz ve mekanı kirletmez.
7. Herhangi bir zarar görme durumunda tamir edilebilme imkanı vardır.
8. Ses ve ısı izolasyonu sağlar.
9. Uygulanan mekana modern bir havaya sokar.
10. Malzemeleri doğal olduğu için insan sağlığına zararı yoktur.

Duvar kağıtlarının teknik özellikleri nedir?

– Özel tutkalı ile iç mekanlarda kullanılan iç dekor elemanıdır.
– Renk seçenekleri dışında desen ve özel tasarımlar ile kullanmak isteyen kişilere oldukça farklı seçenekler sunar.
– TS-5228 -1 EN- 233 standardında duvar kaplamaları alt guruplara ayrılarak tanımlanır.
– Dünya standartlarında bir rulo duvar kağıdı 53 x 1000 cm (+ %3 ) ölçülerinde üretilir.

Duvar kağıtlarının türleri ve özellikleri nedir?

1. Simplex Duvar Kağıdı; Diğer duvar kağıtlarına oranla dış etkenlere karşı dayanıklılığı daha düşüktür. Tek kat birinci hamurdan üretilir.

2. Emboss Duvar Kağıdı
; Renk ve desen baskısı yapılan birinci hamurdan üretimi yapılır. Üst kağıt tabakası alt kağıt ile özel bir yapıştırıcı yardımıyla yapıştırılır. Özel silindirler ile kabartma efekti verilir.

Bunu da oku :  Açık Mutfak (Amerikan Mutfak)

3. Vinyl Esaslı Duvar Kağıdı; Dünyada en çok kullanılan duvar kağıdı tipidir. PVC astar ile üretilen özel compact kağıttır. Klasik duvar kağıtlarına göre güneş ışığına daha dayanıklı olup, daha az kir tutar. Islak hacimlerde kullanılabilir olduğu gibi birçok farklı yapılarda da kullanıma uygun bir malzemedir.

4. Boyanabilir Duvar Kağıdı; Vinyl esaslıdır. Duvara uygulandıktan sonra tercihe göre boyanabilir.

5. Cam Tekstili; Kum ve kireçten üretilen bu ürün, özel cam iplikleri ile oluşturulur. Fırınlanma işlemi yapılır ve sonrasında el işçiliği ile desenleme çalışmaları yapılır. Renklendirme işlemi ise kaplamadan sonra gerçekleşir.

6. Tekstil Duvar Kağıdı; Üst yüzeyi tekstil olup, vinyl duvar kağıtlarına oranla çok desenli ve dekoru farklı bir üründür aynı zamanda akustiktir.

7. Tekstil Tabanlı Vinyl; Birçok duvar kağıdının tabanı kağıtken bu duvar kağıdının tabanı tekstil ürününden oluşmaktadır. Yoğun kullanılan mekanlarda bu tür duvar kağıdı tercih edilir. Yatırım maliyetleri yüksek olsa da uzun ömürlü ürünlerdir.

Duvar kağıdı nasıl uygulanır?

1. Genel bir mekanda: Duvar ve tavanda her türlü tadilatın tamamlanması gerekir. Duvar yüzeylerinin kuru ve temiz olması gereklidir.

2. Alçıpan duvar üzerine: Derzlerinin düzgün bir şekilde yapıldığı alçıpanın derz macunu yapılmış ve zımparalanmış olması gereklidir. Duvar üzerine saten alçı macunu uygulanmalıdır. Duvar köşe ve tavan birleşimlerinin düzgün olmalıdır.

3. Çimento ve alçı sıva yapılmış duvara: Duvar yüzeyindeki pürüzleri kapatabilecek şekilde saten alçı uygulanmalıdır. Düzgün bir yüzey elde edene kadar zımparalanmalı daha sonra toz tutmasını engellemek için bir kat primer kullanılmalıdır.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment