Kanalizasyon Açma, Tıkanıklık Açma

Kanalizasyon Açma, Tıkanıklık Açma

Kanalizasyon Açma – Tıkanıklık Açma
Günümüzde meydana gelen tesisat sorunlarından biri de hiç şüphesiz logar tıkanmasıdır. Logar tıkanıklığı, özellikle toplu konutlarda meydana gelen sorunlardan biridir. Erken müdahale edilmesi hayati öneme sahiptir.

Mutfaklarda ya da banyo ve tuvaletlerde meydana gelen tıkanmalar sebebiyle büyük problemler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle zamanında profesyonel anlamda müdahale edilmez ise ileriki zamanlarda çok daha yüksek maliyetler kapsamında sorunlar kendisine gösterebilir. Birtakım yağ veya atıklar, tortu ve kireç problemleri ile birlikte çocukların oyuncaklarını atması dahi, bu tür tıkanıklıkların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Bazen kanalizasyon sistemlerinde meydana gelen tıkanıklık, ileri boyutlara ulaşır ve rögar adı verilen kirli suyun biriktiği alanlarda taşmalara sebep olur. Böyle durumlarda kanalizasyon temizleme hizmetleri ile kanalizasyon tıkanıklığına müdahale edilmektedir.

Logar doğru söyleniş ile rögar şehir içinde atık suların, lağım sularının gönderildiği altyapı sistemleridir. Logarlar kanalizasyon altyapısına ulaşmak amacıyla belirli aralıklarla kurulan baca sistemleridir. Logar yani rögarlar sayesinde kanalizasyona ulaşabilir kanal tıkanıklıklarını açılabilir. O yüzden rögar kapaklarının altında merdiven olur bu merdiven ile kanal dibine inilir.

Logar/Rögar ve Kanalizasyon Tıkanıklığı Açma
Özellikle bireysel olarak pompa çok fazla işe yaramadıysa o zaman tel yardımıyla da tıkanıklığının açılması için çalışmalar gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda sirke veya karbonat seçenekleri de tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Bu bağlamda kanalizasyon boru’su hat temizliği, kişisel tercihler baz alınmak suretiyle uygulama gerçekleştirilebilmektedir. Ancak daha düşük maliyetlerle daha yüksek hasarların ortaya çıkmaması için mutlaka profesyonel bir desteğin alınması önerilir. Teknolojik cihazlar ile yer tespiti ve tamamen gider kısmını temizlenmesi adına, bu alanda büyük bir tecrübe sahibi olan çalışanlar eşliğinde kısa süre içerisinde çalışmalar gerçekleştirilebilmektedir.

Bunu da oku :  Kombi

Rögarlar Neden Önemlidir?
Rögar kapakları altında aslında kanalizasyonun kalbi yatar. Rögarlar sayesinde kanalizasyona ulaşmak mümkündür. Eğer rögarlar olmasaydı kanalizasyonun içini temizlemek ya çok zor olurdu ya da imkânsız hale gelirdi bu bakımdan rögar temiz tutulmak zorundadır. Rögar temizleme özellikle büyük şehirlerde çok dikkat edilmesi gereken bir hizmettir. Çünkü çok kalabalık bir şehir olan İstanbul’da küçük tıkanıklıklar bile bir süre sonra çok daha büyük sorunlara dönüşebilmektedir.

Kanalizasyonlar Neden Tıkanır?
Logar tıkanıklığı açmak için öncelikle logar tıkanmasının sebebi tespit edilmelidir. Logar tıkanıklığı; lağım borularından veya logar kuyusundan kaynaklanan sorunlardan dolayı tıkanmaktadır.
– Tuvaletlere atılan yabancı cisimler
– Suda erimeyen cisimler
– Çocuklar tarafından atılan oyuncaklar

✓ En yaygın nedenleri, binalardaki tuvalet ve banyo kullanımları sırasında kanala atılan maddelerdir. Özellikle suda erime özelliği bulunmayan ıslak mendiller, suda yok olmadıkları için atıldıkları yerde birikmekte, bir süre sonra da kanalı tıkamaktadır.
✓ Aynı şekilde, kullanılan kâğıt havlular da tıkanıklığa neden olmaktadır. Bu kâğıt havlular her ne kadar kâğıttan üretilse de, suya değdiği an hemen çözülmez. Dayanıklı yapıdan üretildikleri için atıldıkları tuvalet kanalında erimeyip, tıkanıklığa neden olmaktadırlar.
✓ Kanalizasyonlar kullanıcı tarafından tuvaletlere atılan yabancı cisimler nedeniyle veya usta hataları nedeniyle tıkanmaktadır.
✓ Kullanıcıların tuvalete atıkları katı cisimler ya tuvaletin tıkanmasına sebep olur ya da kanalizasyon hattına girerek kanalizasyon borularında tıkanmalara sebep olmaktadır.
✓ Lavabolara atılan cisimler, kanalizasyon borularının içinde birikerek kanalizasyon borusunda suyun geçişini yavaşlatır. Lavaboya atık atılmaya devam edilirse kanalizasyon borusunda tıkanıklık kaçınılmaz olur.
✓ Gider borularına dökülen atık yağ, sanıldığı gibi akıp gitmez. Bazen lavabonun gider borusunda tabaka meydana getirir bazen de su ile sürüklenerek kanalizasyon hattına gelir. Su ile sürüklenerek gelen atık yağ kanalizasyon borusunda sertleşerek tabaka meydana getirir. Lavaboya yağ dökülmeye devam edildikçe, kanalizasyon borusunun çapı daralmaya başlar ve tıkanıklık meydana gelir.
✓ Gider borularında kot farkı olmak zorundadır. Kanalizasyon kuyusu, bina temeline göre daha aşağıda olmalıdır. Bu sayede binadan gelen atık su, kanalizasyona akar. Ancak bazen kanalizasyon kuyusu bina temeli ile aynı hizada olur ve boru içinde akarak kanalizasyon kuyusuna gitmesi gereken su, kanalizasyon borusunun içinden akmaz ve tıkanmaya sebep olur.
✓ Bazı logar tıkanıklığı, logar kuyularının dolmasından kaynaklanmaktadır. Logar kuyusu dolmuşsa, temizlenmesi gerekir. Logar kuyusunun yeri bilinmiyorsa, detektör cihazı ile logar kuyusunun olduğu yer tespit edilir.
✓ Kanalizasyon tıkanıklığı, her zaman hatalı kullanımlar dolayısıyla olmaz. Bazen şehrin alt yapı sisteminde oluşan eskime ve yıpranmalar dolayısıyla, kanalın çökme durumu ile karşılaşılır. Bazen de sadece bazı boruların, sokakta yapılan çeşitli yol çalışmaları sırasında hasara uğradığı, çatladığı görülür. Bu hasarlar sırasında da borular işlevini yerine getiremediğinden, kanalizasyon tıkanıklığı oluşur. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman, hemen belediyeye ait kanalizasyon temizleme ekiplerine haber verilmelidir.

Bunu da oku :  Doğalgaz Tesisatı

Tesisat ile Kanalizasyon Yerini Bulma
Özellikle eski binalarda görülen kanal kanalizasyon tıkanıklığı; kanalizasyon kuyularının üstü zamanla toprakla kapanır. Aradan zaman geçtikçe yeri unutulur. Bina sakinlerinin kanalizasyon kuyusu ile işleri olmadığı için kanalizasyon kuyularının yeri merak edilmez. Ancak kanalizasyon tıkanıklığı meydan geldiğinde kanalizasyon kuyusu aranmaya başlanır.

Kanalizasyon kuyuları özel cihazlarla kısa sürede ve kesin olarak tespit etmek mümkündür. Kanal açma makinesinde bulunan yayın ucuna sonda verici takılır. Kanalizasyon borusuna, ucunda sonda verici ile gönderilen yay kanalizasyon kuyusuna kadar ilerler. O sırada, toprak üstünde sonda vericisinin gönderdiği sinyalleri yakalayan detektör bulunmaktadır. Robot cihazı kanalizasyon borusuna sürülürken, toprak üstünde detektör cihazı ile sonda vericinin sinyallerini takip edilir.
Detektör cihazı ile sonda vericinin yaydığı sinyalleri takip etmek deneyim gerektiren bir iştir.

Kanalizasyon açma işini kameralı cihazı olan firmalara yaptırmanız hem zaman açısından hem de ekonomik olarak sizlere büyük getirisi bulunmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı pahalı bir cihaz olduğu için her firmada bulunmaz. Kamerasız yapılan işlemlerde geri dönüş sık yaşanabilir. Çünkü kanalizasyon hattının neden tıkandığı, nasıl tıkandığı ve nasıl müdahale edilmesi gerektiği ancak kameralı görüntüleme cihazı ile daha iyi tespit edilebilir.

Kanalizasyonlar farklı sebeplerden dolayı tıkanır. Tıkanıklık türüne göre farklı müdahale gerektirir. Tıkanıklığın neden kaynaklandığı kameralı görüntüleme cihazı ile daha hızlı tespit edilebilir. Kameralı görüntüleme cihazı ile kanalizasyon borusu incelendikten sonra; tıkanıklık herhangi bir yabancı cisimden kaynaklanmışsa robotla kanalizasyon açma işlemi uygulanır.
Robot cihazda bulunan özel yay kanalizasyon borusu içine sürülür. Yayın ucundaki özel aparat tıkanıklığa sebep olan cisme göre değiştirilebilir. Örneğin; kanalizasyon tıkanıklığına sebep olan cisim, katı bir cisimse robot cihaza farklı aparat takılır. Tıkanıklığın sebebi kumaş parçasıysa farklı aparat takılır.
Cihazla kanalizasyon açma işlemi kısa sürede tamamlanır. Kanalizasyon açma tamamlandıktan sonra kameralı görüntüleme cihazı ile ikinci kontrolü yapılır. Bunun nedeni, tıkanıklığın tamamen açılıp açılmadığı ve kanalizasyonda başka sorunların olup olmadığını tespit etmekdir.

Bunu da oku :  Musluk Bataryası Değişimi Nasıl Yapılır?

Kanalizasyon temizleme fiyatları, kanalizasyon kuyusunun büyüklüğüne ve durumuna göre farklılık göstermektedir. Kanalizasyon temizleme fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için kanalizasyon rögar tıkanıklık açma firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

5/5 - (13 votes)
(Visited 265 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment