Banyo Zemini Seçimi Nasıl Yapılmalı?

banyo-yer-dekore

Banyolar uzun süreli kullanıma uygun, kaliteli ve dayanıklı malzemeler seçilerek dekore edilmelidir. Bu alanda kullanılacak malzemelerin dayanıklılığı oldukça önemli sebebi ise tekrar yenileme çalışması yapmak oldukça zahmetli ve maddi açıdan sıkıntılı olabilir. Bu açıdan baktığımızda banyo zemini ve banyo duvarları konusunda oldukça titiz davranılması gerekir, bugün yazımızda banyo zemini nasıl seçilmeli, banyo zemin kaplamaları ve banyo zemin rengi ne olmalı gibi merak edilen başıklar üzerinde duracağız.

Banyo zemini döşerken dikkat edilmesi gerekenler

Banyo zemini seçiminde görsellikten önce seçilen malzemenin uzun süreli kullanıma uygun olması son derece önemlidir. Bu anlamda banyo zemini için kaliteli malzemeler seçilmeli, estetik konusu ise kaliteden sonra düşünülmesi gereken bir konudur. Zemin sürekli olarak su ile temas edeceğinden dolayı banyo zemini döşerken seçilen malzemenin kaymaz özelliğinin olup olmadığına mutlaka dikkat edilmelidir. Bu ufak detay banyoda olası kazaların önüne geçmek adına mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir nokta.

Zemin ve duvar uyumu

Banyo yer seramikleri çok çeşitlidir ve bir çok farklı ebadı bulunur, banyo zemini döşerken seçilen yer seramiklerinin duvar karoları ile aynı ebatta olması görsel açıdan önemlidir. Duvar seramikleri ile aynı ebatlara sahip, renk ve desenleri tamamlayacak şekilde uygun zemin seramikleri seçildiği taktirde görsel açıdan başarılı şekilde uyum sağlanabilir.

Kişinin zevkine ve tarzına bağlı şekilde birbirinden zıt renkler yada dikkat çekici desenler hem banyo duvar seramikleri hemde zemin seramikleri için tercih edilebilir. Kişinin tarzına ve beğenilerine özel banyo dekorasyonlarında birbirinden çekici ve cesur renklere sahip banyo zemin örnekleri ile kolayca banyoda farklılık yaratılabilir.

Banyonun tarzına göre özel seçimler
Banyonun tarzına uygun şekilde duvar ve zemin döşeme rengi belirlenebilir, banyoda yaratılmak istenen etkiye bağlı şekilde renkler ve desenler tercih edilebilir. Basit bir örnek verecek olursak banyonun temiz aynı zamanda ferahlık hissi veren bir stile sahip olunması isteniyorsa, banyo zemin seramik rengi olarak beyaz, duvarlarda ise mavi beyaz desenlere sahip şık fayanslar tercih edilebilir. Aynı şekilde eğer zeminde desenlere yer vermek isteniyorsa duvar seramiklerinde zemini tamamlayan renkler tercih edilmelidir.

Ahşap görünümlü banyo zemin seramikleri

Farklılık yaratmak isteyenler son yıllarda oldukça şık aynı zamanda modern bir görünüme sahip olan ahşap görünümlü banyo fayans modelleri tercih edebilirler. Özellikle dekorasyonda doğal dokulardan hoşlananlar için oldukça şık ve ideal bir seçim olabilir ahşap fayanslar. Ahşap desenli banyo fayansları bir çok farklı renk seçeneğine sahiptir, bun anlamda koyu renk semin seçilecek ise duvar seramiklerinde onu tamamlayacak uyumlu açık tonlar seçilebilir.

Banyo cam zemin döşemeleri

Banyo zemini olarak akla ilk gelen seçenek her zaman fayans modelleridir, ancak cam banyo zemin döşemeleri modern ve şık görünümleri ile diğer bir alternatif olarak düşünülebilir. Banyo için cam zemin döşemeleri uzun yıllardır uygulanabilen ve tıpkı seramik fayanslar kadar uzun ömürlü, dayanıklı tasarımlardır. Bir çok farklı renk seçeneğinin olması diğer bir avantajı, banyo dekorasyonuna görsel açıdan zenginlik kazandıracağı kesin.

Farklılık yaratan 3 Boyutlu banyo zeminleri

Daha çok özel banyo dekorasyonları için tercih edilen 3 boyutlu banyo zemin uygulamaları kişinin tarzına ve zevkine göre bir çok farklı model seçeneğine sahip.

Sıradanlıktan uzak, etkileyici ve iddialı bir banyo dekorasyonu için 3d banyo seramikleri alanın havasını birden değiştirebilir. Tercih edilen modele ve desenlere göre banyoda istenilen tarzı destekleyici çeşitli aksesuarlar kullanılarak ortaya etkileyici ve uyumlu banyo çıkacaktır.

5/5 - (2 votes)
(Visited 62 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment