Mutfak Dekore Ederken…

mutfak-dekorasyonu

Günün ne kadarı mutfakta geçiyor? Hafta içi ya da hafta sonu sabah çayını ocağa koyduktan sonra kahvaltı faslı, günün yemeğini hazırlama, akşamüzeri çay saati, akşam yemeği için hazırlık, çocuklara meyve servisi, uykudan önce bir bitki çayı… En iyisi soruyu tersine çevirelim: Günün ne kadarı mutfağa uğramadan geçiyor? Zamanımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz mutfaklarımız, küçük dokunuşlarla nasıl daha işlevsel ve aydınlık olur?

Mutfağın hayatımızda kapladığı yer tarih boyunca önemli olmuş. Antik Yunan’da odalar, avlu şeklindeki mutfağın etrafına yerleştirilir, böylece her yerden evin merkezine kolayca ulaşılırmış. Ortaçağa gelindiğinde yemekleri pişirmekte hâlâ açık ateş kullanıldığı için mutfaklar aynı zamanda ev halkının ısınma kaynağı, dolayısıyla toplanıp oturduğu yer olmuş. Bugün mikrodalga fırından akıllı buzdolabına, şömineden yerden ısıtma sistemine kadar her çeşit donanıma sahibiz, ama mutfaklar yine de ailece buluşmaktan ve vakit geçirmekten keyif aldığımız mekânlar olmayı sürdürüyor. O halde mutfağı uğrayıp çıktığımız bir bölüm değil, devamlı yaşadığımız bir mekân olarak düşünmekte ve bu bilgiyle döşemekte fayda var.

Çalışma Üçgeni

Mutfağın, öncelikle içinde rahatça hareket ettiğimiz, işimizi kolaylaştıran, kullanışlı bir yer olması gerekir. Bunun için tasarım çok önemli. Mutfağın büyüklüğüne, kolon ve girintilerine, aydınlık durumuna uygun bir planlama yapılması, mutfağın bütün alanlarının verimli bir şekilde kullanılmasını seçerken, mutfağın büyüklüğü ve aydınlığı da önemlidir. Küçük ve az ışık alan mutfaklarda koyu renk dolaplar tercih edilmemelidir. Koyu renkler mekânı olduğundan küçük ve karanlık gösterir. Açık renklerse böyle mutfakların aydınlık ve geniş görünmesini sağlar. Ayrıca tüm görünür yüzeylerin aynı renk olması da mutfağı geniş gösteren önemli bir etkendir.

Mutfağın Rengi

Mutfak dolaplarının rengi, sadece şıklığına göre değil, pratik kullanımına göre belirlenmelidir. Parlak dolaplar, şık görünseler de lekeyi kolayca gösterirler ve her dakika açıp kapattığımız dolaplarımızdaki parmak izleri, kısa sürede başımıza dert olabilir. Mat renkler, leke göstermezler ve böylece daha uzun sure temizliklerini korurlar. Mutfak rengini seçerken mutfağın büyüklüğü ve aydınlığı da önemlidir. Küçük ve az ışık alan mutfaklarda koyu renk dolaplar tercih edilmemelidir. Koyu renkler mekânı olduğundan küçük ve karanlık gösterir. Açık renklerse böyle mutfakların aydınlık ve geniş görünmesini sağlar. Ayrıca tüm görünür yüzeylerin aynı renk olması da mutfağı geniş gösteren önemli bir etkendir.

Birkaç Dokunuş…

ADS
  • Sık kullandığınız eşyaları tezgâh üzerinde tutmak yerine şık ve sevimli askılara asabilirsiniz.
  • Mutfağınız küçükse, duvara monte edilen katlanır masaları tercih edin.
  • Raflı ve sepetli bir servis arabasını patates-soğan veya kuru baklagiller için kullanabilir, farklı bir görüntü yaratabilirsiniz.
  • Dolaplara sığmayan cezve ve tavalarınızı uygun duvar boşluklarına asabilir, raylı duvar raflarına kupalarınızı, baharatlığınızı asıp hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Cam saklama kapları tercih ederseniz hem içinde ne olduğunu daha rahat görür hem de mutfağınıza renk katmış olursunuz.
  • Mutfak kapısının arkasına asacağınız bir askı da önlük, sepet gibi şeyleri gizlemenizi sağlar, yerden kazanmış olursunuz.
  • Ekmek sepeti koyacağınız yer yoksa, güzel bir ekmek torbası dikip bunu da kapının arkasına asabilirsiniz.
  • Mutfağınızı yenileme imkânınız yoksa sadece dolap kapaklarını içiyle uyumlu bir renge boyayabilir, kendinden yapışkanlı bordürlerle tezgâh üstündeki seramiklere renkli bir kuşak yapabilir, aydınlatma ünitenizi değiştirerek farklı bir mutfak yaratabilirsiniz.
(Visited 12 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment